Brněnští komunisté si volili předsedu a mluvili hlavně o svém věku
Brno – Brněnští komunisté v sobotu volili svého nového předsedu. V plném zasedacím sále v Křenové ulici byl nejčastějším tématem příliš vysoký věk straníků a neúspěšnost při lovení nových, mladých duší.
Za brněnského komunistického šéfa si ve svém sídle v Křenové ulici nakonec zvolili sedmdesátiletého Jana Satoriu. „Omladit bychom potřebovali, ale mladí lidé musí nejdříve dozrát,“ řekl odstupující předseda Josef Kůta, který už sedmdesátku překročil. U mikrofonu se celý den střídali zástupci brněnských základních organizací a plánovali, jak uspět ve volbách. „Když jsme porovnávali, kolik členů za poslední dva roky zemřelo, říkali jsme si, že hledání nových je náš hlavní úkol,“ četl svou řeč do mikrofonu zástupce Bystrce Karel Joch. A plnému sálu prozradil i plán, jak chtějí nové tváře získat: „Musíme hledat mezi bývalými členy strany, na sídlišti je jich plno – třeba mezi policisty.“
Podělil se i o svůj názor, že mezi mladými lidmi se často objevuje obava z členství v KSČM. „Je to kvůli současnému nehoráznému antikomunismu a snaze, která se objevila v parlamentu, kriminalizovat Komunistickou stranu Československa,“ rozčertil se. Zdálo se však, že nikdo v sále si záměny názvů stran nevšiml. „No, tak se spletl, už je taky starej,“ omlouval pak v bufetu o přestávce mezi projevy svého kolegu další z komunistů.
K nejmladším řečníkům patřil krajský komunistický tajemník, čtyřicátník Vladimír Sácký. Svým starším kolegům ve svém projevu vyčinil. „Správný věk pro funkce je podle vás padesát roků. Pro vás je padesátník mladý, ale mladý volič se na něj dívá jako na starého,“ řekl zralému sálu. Upozornil, že průměrný věk brněnského vedení je 75 let a že za poslední dobu zemřelo pět set členů.
Na vysoký věk voličů brněnských komunistů poukázala i zastupitelka Brna-středu Hana Blahutová. „Moc nás nevolí vlastní členové, jsou staří a mnohdy nemocní a nevědí ani, kam jít. Navštěvujte je s s urnami doma,“ nabádala.
Na závěr konference promluvil ke svým spolustraníkům místopředseda KSČM Václav Exner. I on se rozčílil nad snahou postavit propagaci komunismu mimo zákon. „Štětina (senátorJaromír Štětina (nezávislý), pozn. redakce) snad chce zachovat bídu, nemoci a nerovnost?“ volal. A o chvíli později přirovnal rok 1948 k roku 1989. „Vždyť šlo o to stejné – lidé v ulicích nepodpořili stávající vládu,“ řekl poslanec Exner.