Mlátičky a hrátky s identifikací

Policista doznává: Na CzechTeku jsem měl cizí číslo

Další kontroverze kolem zákroku proti CzechTeku. Jeden z policistů otevřeně říká, že při zásahu použil cizí osobní číslo. Důvod? V davu se prý mohou skrýt provokatéři, kteří pak těžkooděnce obviňují ze smyšlených útoků.

Osmatřicetiletý Dalibor Záhora má rád alternativní kulturu a poslední víkend loňského července vyrazil k Tachovu na technoparty CzechTek. Kdyby zůstal doma, měl by dnes na těle o několik jizev méně. Z chaotických střetů s policií si odnesl nalomené žebro, tržnou ránu na hlavě a řadu podlitin.
V listopadu podal Záhora trestní oznámení na těžkooděnce, kteří ho zranili. Když inspekce ministerstva vnitra jeho podnět vyšetřovala, dospěla k pozoruhodnému závěru: jeden z policistů měl na sobě při zásahu identifikační číslo kolegy, který na místě vůbec nebyl. Záhora totiž k trestnímu oznámení přiložil několik fotografií, na nichž ho policisté bijí. Byl mezi nimi i Aleš Protivínský ze znojemské pořádkové jednotky; jeho štítek na klopě nesouhlasil s číslem na zadní straně přilby. „Bylo skutečně štěstí, že jsem měl i fotky,“ říká Záhora.
Policista Protivínský zmíněná fakta nepopírá. „Zažil jsem toho hodně. Měl jsem strach, že tam budou aktivisté, kteří nás potom budou falešně obviňovat,“ vysvětluje důvody, proč si na uniformu nalepil cizí číslo. U pořádkové policie slouží osm a půl roku; několika jeho kolegům se prý v minulosti stalo, že čelili vykonstruovanému obvinění.
Nezakryl ale ve skutečnosti policista svou identifikaci proto, aby byl v klidu, pod jiným číslem, chráněn před oprávněnými stížnostmi na přehnané násilí? Takovou úvahu Protivínský odmítá, svědomí prý má čisté. „Já proti těm lidem nic nemám. Neuvědomuji si ani, že bych tam někoho uhodil,“ tvrdí. Naznačuje také, že bylo více policistů, kteří si jako on změnili číslo z důvodů případné identifikace. „To ať ale prošetří inspekce.“
Plzeňská státní zástupkyně Antonie Zelená, která na vyšetřování kauz z CzechTeku dohlíží, připouští, že v jednom případě se skutečně záměny čísel objevily. Mohlo by jít o trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele nebo o porušování osobní svobody. „Záleží ale na mnoha okolnostech, těžko to dopředu předjímat,“ vysvětluje žalobkyně Zelená.

***

Senát a Paroubek

Senátory o průběhu vyšetřování zásahu na CzechTeku informoval ministr vnitra František Bublan. Zástupci horní komory parlamentu, vedení především ODS, ale chtěli slyšet víc. Předminulou neděli se jim dostalo odpovědi přímo od Jiřího Paroubka: Nic vám neřekneme,Senát tu není od toho, aby kontroloval vládu!
Senátor Jaromír Štětina (bez stranické příslušnosti) tvrdí, že tím premiér porušil zákon. Odvolává se přitom na zákon, paragraf 12 jednacího řádu Senátu. V něm stojí, že senátor je oprávněn požadovat od členů vlády informace potřebné pro výkon své funkce; ministři jsou mu povinni odpovědět do 30 dnů. Vláda ovšem namítá, že senátoři detaily z vyšetřování pro svou práci nepotřebují. „Zajímalo by mě, proč pan Paroubek před lety kandidoval do Senátu, když se k němu nyní chová takto,“ nesouhlasí s premiérem předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS).

Foto popis| Inspekce ministerstva vnitra prošetřuje čachry s osobními čísly policistů na technoparty. Jeden z těžkooděnců se k nim přiznává. Ilustrační foto.
Foto popis| Osmatřicetiletý Dalibor Záhora si odnesl ze střetů s policií na CzechTeku několik zranění. Jeho trestní oznámení pomohlo odhalit machinace s čísly policistů.