Mladým komunistům hrozí zákaz

Šéf KSČM: Nejsou naší organizací

Pokud Komunistický svaz mládeže (KSM) nepřestane vyvíjet politickou aktivitu nebo nezmění svůj statut, hrozí mu podle ministerstva vnitra pozastavení činnosti.
„Kámen úrazu je, že jako občanské sdružení nemohou vykonávat politickou činnost. Pokud jde o posuzování jejich programu, to je ještě další věc,“ řekl na dotaz Práva ministr vnitra František Bublan.

Upozornila policie

K prošetření dala impuls policie, proto vnitro dopisem z 25. listopadu komunistický svaz vyzvalo, aby „upustil od nedovolené činnosti“, neboť to odporuje zákonu o sdružování občanů. Právu to řekla mluvčí resortu Radka Kovářová.
Vnitro se odvolává na dokument Politický program KSM. Ten mládežníci prezentují na webových stránkách, kde se netají „bojem za revoluční svržení kapitalistického řádu masami pracujících“.
Proti postoji vnitra se včera ostře ohradil předseda KSM Milan Krajča. „Jsme organizace, která se snaží bojovným způsobem hájit zájmy mládeže,“ řekl v Radiožurnálu.
Podle něj se mnohdy dostávají do rozporu s ministrem vnitra i s předsedou vlády.
„Například v kauze CzechTek. To mohou být třecí plochy, které toto všechno způsobují,“ poznamenal. Míní také, že „moc by měla být v ruku normálních lidí, a ne v rukou politických či ekonomických elit“.
V prohlášení zaslaném Právu se mladí komunisté pozastavují nad tím, že vnitro se ohrazuje pouze proti organizaci blízké KSČM, a nikoliv proti obdobným organizacím mládeže spřízněným s jinými politickými stranami.

Žádá stejný metr

„KSM považuje tuto snahu za součást současné demagogické antikomunistické kampaně a další z mnoha pokusů o plíživou fašizaci české společnosti,“ napsal KSM. Proto dopis vnitra považují za přímý důsledek snah autorů petice Zrušme komunisty senátorů Martina Mejstříka a Jaromíra Štětiny.
Krajča uvedl, že situaci řeší nyní s právníky.
Za argumenty KSM proti ministerstvu vnitra se včera postavil předseda KSČM Vojtěch Filip. „Kdyby vnitro postupovalo stejně proti všem mládežnickým organizacím, které se chovají jako politické strany, tak to má smysl. To znamená například proti Mladým sociálním demokratům či Mladým konzervativcům,“ prohlásil.
Nedávného sjezdu KSM se Filip zúčastnil, aby věděl, jak se „chovají“. Na připomínku, že „odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků“ je v rozporu s oficiálními dokumenty KSČM, Filip prohlásil, že na zmíněném sjezdu nic takového neslyšel.
Podle informací Práva komunisté však radí KSM, aby žádosti vnitra vyhověl, neboť mnoho členů svazu je i v KSČM.