Mladí komunisté v novém svazu jsou pod dohledem vnitra

Mladí komunisté i přes snahy státu o jejich rozpuštění ve své činnosti neustali. Zakázaný Svaz komunistické mládeže pracuje i nadále, jeho členové navíc pod jinými jmény založili hned několik nových sdružení s identickými cíli. Nedávno tak například vznikl podobně znějící Svaz mládeže.

Nově založený Svaz mládeže (SM) i starý Komunistický svaz mládeže (KSM) se přitom netají vzájemnou spoluprací.

Mladí z KSM přiznávají, že se na vzniku nového sdružení podíleli, nový Svaz mládeže se zase na oplátku zakázaného svazu zastává a chce s ním úzce spolupracovat.

„S jeho perzekucí zásadně nesouhlasíme, podporujeme jeho boj za legalitu a jeho další aktivity,“ píší mladí komunisté ze Svazu mládeže v prohlášení na adresu KSM.

Komunistický svaz mládeže přitom před časem ministerstvo vnitra zakázalo kvůli porušování ústavy. V praxi ale KSM funguje nadále a jeho činnost se zastavit nepodařilo. „Stát jim jen trochu zkomplikoval život, ale jejich činnost ukončit nemůže,“ řekl iDNES.cz politolog Stanislav Balík. Podle něj v poslední době vzniklo dalších šest až sedm sdružení podobného typu.

O tom, že lidé z KSM založili nástupnické sdružení, vnitro ví. „Návrh na občanské sdružení Svaz mládeže ministerstvo vnitra zaregistrovalo 7. října 2008. Splnilo všechny zákonné povinnosti. Jejich činnost ale samozřejmě budeme monitorovat,“ řekl iDNES.cz Vladimír Řepka z tiskového odboru resortu.

KSČM se od mládežníků distancuje
Hned 25. října uspořádalo nové sdružení ustavující konferenci. V materiálech pro média se prezentuje jako „široké sociální, demokratické, antifašistické, protiválečné a antiimperialistické hnutí mládeže“.

„Chceme hájit zájmy všech obyčejných mladých lidí, především studentů, učňů, mladých dělníků a dalších pracujících,“ uvedl v tiskovém prohlášení Petr Hron. Redakce iDNES.cz se pokusila nově založený Svaz mládeže kontaktovat, na e-mail ale nikdo neodpověděl.

Ustavující konference se účastnil i předseda KSM Milan Krajča, který novým komunistickým mládežníkům popřál mnoho úspěchů. „Boj mladých lidí za svá práva nesmí být věcí jen komunistické mládeže, ale všech obyčejných mladých lidí,“ řekl na konferenci.

Samotná KSČM jakoukoli spolupráci s jedním či druhým mládežnickým sdružením vytrvale odmítá. „My nekomentujeme vznik občanských sdružení,“ řekla iDNES.cz mluvčí komunistů Monika Hoření s tím, že mezi mládežníky a stranou není žádný vztah.

Senátor Jaromír Štětina je ale přesvědčen, že komunisté s mládežnickými spolky spolupracují. „Máme řadu důkazů, že KSČM financuje zakázaný KSM či jim poskytuje sídlo v ulici Politických vězňů,“ řekl politik, který před pár dny v Senátu uspěl s usnesením o možné protiústavnosti KSČM. Podobných spolků navíc vzniklo více, potvrzuje slova politologa Balíka.

Ten soudí, že vznik podobných spolků je ze strany mladých komunistů po zákazu KSM logický krok. „Dalo se čekat, že vznikne něco nového, co se nebude sice jmenovat stejně a kde si pohlídají trochu více stanovy, ale jinak budou ve své činnosti pokračovat,“ řekl iDNES.cz Balík.

Připustil ale, že stát mnoho nástrojů k ukončení činnosti mladých komunistů nemá. Zákaz KSM byl podle něj spíše symbolickým gestem, podobně jako Senátem přijaté usnesení o KSČM. – KSČM zřejmě porušuje ústavu, řekl Senát