Mladí komunisté chystají trestní oznámení na senátora Štětinu

Zpravodajství

PRAHA 13. dubna (ČTK) – Předseda Komunistického svazu mládeže Zdeněk Štefek chce v nejbližších dnech předat policii trestní oznámení na senátora Jaromíra Štětinu (za Stranuzelených). Kvůli obsahu výzvy „Zrušme komunisty“, která je veřejně přístupná na internetu, sdělil dnes ČTK Štefek.

Člena redakční rady této výzvy Štětinu podezírá z trestných činů hanobení národa, rasy a přesvědčení a z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V podnětu, jehož kopii Štefek ČTK zaslal, poukazuje na věty z výzvy: „Komunisté jsou v naší zemi stejným ohrožením demokracie, jako byli kdysi nacisté“ a „Je nutné její vyloučení (komunistické strany) z demokratické soutěže politických stran.“

Podle Štefka může srovnávání s nacisty vyvolat nenávist ke všem příznivcům komunistických myšlenek. Petice navíc veřejně vyzývá k omezení práva členů KSČM se svobodně sdružovat, což je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, míní Štefek.

Po týdnu tak senátorovi oplácí stejnou mincí. Štětina s kolegou Martinem Mejstříkem (za Cestu změny) totiž podali minulý týden trestní oznámení na komunisty kvůli šíření třídní zášti. Poukázali v něm na články v časopisu mladých komunistů Mladá pravda, které podle nich obsahují výzvy ke svržení demokracie. I když oznámení podali na neznámé pachatele, obviňují Komunistický svaz mládeže a KSČM, „že tuto činnost podporují“.

Mejstřík a Štětina jsou také autory novely trestního zákona, která má zavést výslovný zákaz propagace komunismu. Před jejím oficiálním předložením chtějí uspořádat 31. května v Senátu veřejné slyšení. Přijetí novely podporuje petice, pod níž se prý dosud podepsalo 33.000 lidí, přes 30.000 jich je na internetových stránkách www.zrusmekomunisty.cz. Senátoři věří, že do parlamentních voleb jejich počet vzroste na 50.000.