Na začátku mého článku zveřejním přepis stenozáznamu.

Senátor Jaromír Štětina: „Děkuji, pane předsedo. Chtěl jsem upozornit, že podle zákona o shromažďování není možné demonstrovat blíže než sto metrů od budovy parlamentu. Proto jsem chtěl požádal pana kancléře a pana předsedu, aby zjednali pořádek a zákon byl dodržen.“

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach: „Vážený pane předsedající, vážené paní senátorky a senátoři, žádnou demonstraci jsem nezaznamenal. V okolí Senátu jsou nespokojení občané s touto vládou a chápu, že panu senátorovi za TOP 09 a starosty se tito občané nelíbí, protože demonstrují svou nespokojenost s jeho vládou. Není tady ale žádná demonstrace. Myslím, že ve svobodné občanské společnosti, mají občané právo vyjádřit svůj názor. Je zajímavé, že pan senátor tady neustále vystupuje kvůli lidským zájmům ve světě, ale v České republice by nejraději povolal policajty s pendreky na lidi, kteří jsou nespokojeni s jeho vládou.“

Po tomto incidentu senátor Škromach (místopředseda ČSSD) na svém FB účtu uvedl: „…Další ukázka zpupnosti vládních senátorů , kteří na slušné občany, kteří přišli vyjádřit svůj názor, posílají pendreky. Paradoxní je, že jsou to titíž, kteří se ohánějí lidským právy v zahraničí. Tahle vláda se už neštítí ničeho. Fuj!“

To, jestli byla akce demonstrací nebo ne, popřípadě jestli je správné mít zákon, který zakazuje shromáždění do 100m od budov, kde jedná zákonodárný sbor (a já osobně se domnívám, že ano, protože součástí demokracie musí být pokojné předání moci bez občanské války či puče, a právě puči tento zákon zabraňuje), nechám na ostatních a zaobírat se tím nebudu.

Budu se zde zaobírat tím, že Škromach schvaluje protizákonné jednání a ještě se tím chlubí u veřejnosti. Současná nálada ve společnosti je taková, že lidé neustále volají po vyvraždění všech politiků, vyžadují vládu ulice a především si myslí, že svoboda znamená možnost činit úplně vše. Senátor Štětina neřekl nic jiného, než že se před Senátem pořádá nezákonná akce.

Zákon č. 84/1990 Sb., §1 odst 5: Jsou zakázána shromáždění v okruhu 100 m od budov zákonodárných sborů nebo od míst, kde tyto sbory jednají.

Škromach však toto upozornění naprosto otočil proti němu a ještě senátora Štětinu pomluvil, že chce použít pendreky na lidi, kteří jsou nespokojení s vládou a chce jim odepírat svobodu shromažďování. Senátor Štětina neřekl, že by někdo měl použít pendreky na demonstrující občany. Senátor Štětina jen upozornil na nezákonné jednání demonstrantů, kteří nedodrželi zákonem stanovenou vzdálenost a požádal předsedu Senátu o zjednání pořádku. Tento případ se Škromachovi podařilo zpolitizovat. Jinými slovy – protizákonné jednání Škromachovi nevadí, pokud je ve prospěch ČSSD a pokud se někdo náhodou odhodlá na toto jednání upozornit, případ zpolitizuje a obrátí proti dotyčnému.

Má se takto skutečně chovat zákonodárce? Má zákonodárce skutečně obhajovat porušování zákona a manipulovat společnost proti tomu, kdo se odváží na porušování zákona upozornit?