MfD: Výroky členů Národní strany zřejmě potrestány nebudou

PRAHA 25. ledna (ČTK) – Výroky členů krajně pravicové Národní strany (NS) při sobotním shromáždění v Letech na Písecku zřejmě nebudou potrestány. Projevy funkcionářů strany posuzoval na žádost policie politolog Zdeněk Zbořil a došel k závěru, že výroky jsou nenapadnutelné. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Členové Národní strany na přítomné Romy pokřikovali, že jsou „špína“ a „cikánští štváči“. Na Jana Skácela z Národní strany také podal senátor Jaromír Štětina trestní oznámení pro popírání holokaustu, protože v projevu uvedl, že se v Letech „žádná genocida nestala“, připomíná list.

Podle Zbořila Skácel v projevu srovnává Lety a Osvětim a říká, že ve srovnání s Osvětimí v Letech žádná genocida nebyla. Kromě toho se podle Zbořila drží historické příručky Akademie věd o Letech. „I když je možné považovat některá slovní spojení v projevech nacionalistů za významově nejasná a jejich interpretace může být považována za nenávistnou vůči Romům, jedná se jen o prezentaci politických názorů,“ cituje MfD ze Zbořilova posudku.

„V jejich projevech (členů NS) není nic, co by naplňovalo podstatu trestného činu,“ souhlasí v deníku nejmenovaný policista zabývající se extremismem. Se Zbořilem se shodují v tom, že členové NS přesně vědí, jaké provokace a urážky si mohou dovolit, aby nebyli postižitelní. „I kdyby jen jediného člověka z Letů poslali do Osvětimi, tak se v tomto jihočeském táboře podíleli na genocidě,“ reaguje v MfD Štětina.

Zvukové a obrazové záznamy pořídila na shromáždění policie, poté je odeslala na expertizu. Jako přestupek řeší policie případ člena Výboru pro odškodnění romského holokaustu Markuse Papeho, který při projevu člena NS vykřikl „Pryč s nacismem“. Národní strana navíc podala několik trestních oznámení kvůli podezření pro pomluvu a poškozování cizích práv.

Na sobotní shromáždění stoupenců Národní strany i romskou vzpomínkovou akci dohlížely desítky policistů. Národní strana chtěla původně u bývalého romského tábora odhalit pomník válečným obětem. Její představitelé tvrdili, že protektorátní tábor byl jen pracovní a Romové v něm umírali na běžné nemoci. Záměr romské a proromské aktivisty pobouřil. Nacionalisté podle nich popírají romský holokaust a provokují.

V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor, v němž zahynulo přes 300 Romů. Další byli transportováni do koncentračního tábora v Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín. Vláda se po letech sporů v červnu zavázala, že vepřín přestěhuje a na jeho místě postaví památník.