Metropole i kraj opět přály pravici

Do Senátu čtyři kandidáti ODS, jeden za TOP 09 * Kutnohorský vítěz Jaromír Strnad (ČSSD) dostal nejvíc hlasů

Čtyři senátoři za ODS a po jednom za TOP 09 a ČSSD. Takové je složení šesti kandidátů do Senátu zvolených v Praze a středních Čechách. Oba regiony potvrdily přetrvávající nadvládu pravice.
Ovšem jediný levicový kandidát Jaromír Strnad (ČSSD) na Kutnohorsku zvítězil s nejvýraznější převahou a ziskem více než 60 procent hlasů před kandidátem za TOP 09. Jediným úspěšným kandidátem TOP 09, ovšem jako nestraník, v šesti pražských obvodech byl Jaromír Štětina.
I on získal poměrně slušný náskok před Vladislavem Lipovským (ODS), když ho porazil s téměř 58 procenty hlasů.
Ostatní souboje byly většinou velmi těsné. Úplně nejnižší rozdíl mezi oběma kandidáty byl v Praze 6, kde soupeřili Petr Bratský z ODS a Bedřich Moldan za TOP 09. Bratský vyhrál rozdílem pouhých 70 hlasů.
Velmi napjatý byl boj do posledních minut také na Berounsku, kde o místo v horní komoře zápolil dosavadní senátor Jiří Oberfalzer za ODS a starostka obce Chýně Věra Kovářová za TOP 09. Nakonec vyhrál Oberfalzer se ziskem necelých 52 procent hlasů, což znamenalo rozdíl 777 voličů. V dalších obvodech vyhrál v Praze 11 Milan Pešák (ODS) před Ladislavem Kárským (ČSSD) a na Mělnicku Veronika Vrecionová (ODS) před Milanem Němcem (ČSSD).

Nízká účast

Berounsku patří nepříliš úctyhodný primát ve volební účasti. Zatímco v prvním kole, spojeném s komunálními volbami, přišla více než polovina voličů, ve druhém kole se účast propadla na 18 procent, což bylo nejméně ve středních Čechách a Praze.
Naopak nejzodpovědnější voliči se ukázali v Praze 11, ale ani tam nebyl účast nijak závratná. Jen mírně překročila 27 procent. Ve zbylých čtyřech obvodech se účast pohybovala mezi 22 až 24 procenty, což bylo zhruba na poloviční úrovni ve srovnání s prvním kolem.

***

Noví senátoři za Prahu a střední Čechy Praha 6 – Petr Bratský (ODS), 50,2 % Praha 10 –Jaromír Štětina (za TOP 09), 57,5 % Praha 11 – Milan Pešák (ODS), 56,7 % Beroun – Jiří Oberfalzer (ODS), 51,9 % Mělník – Veronika Vrecionová (ODS), 55,8 % Kutná Hora – Jaromír Strnad (ČSSD), 60,2 %

Regionální mutace| Právo – Praha