Matka vidí dítě dvě hodiny za měsíc

Po rozvodu soud svěřil chlapce otci, matka se však nevzdává. Chce se o dítě starat sama

Téma

Když bylo Tomáši Bernardovi pět let, rodiče spolu žili třináct let. Po jejich rozvodu strávil rok v dětském domově, kvůli jejich tahanicím neviděl matku půl roku. Soud svěřil devítiletého Tomáše do péče otci. S matkou se vídá jen dvě hodiny za měsíc ve vyhrazené místnosti za přítomnosti sociální pracovnice.

Náchod – Všechno začalo v roce 2000. Do dosud celkem poklidného manželství začala zasahovat matka Libora Bernarda, babička tehdy pětiletého Tomáše.
„Bydleli jsme v Praze. Tehdy moje tchyně začala psát dopisy na sociálku, že nejsem v pořádku,“ říká matka Tomáše Ivana Bernardová. Otec Libor Bernard z Hronova ale tvrdí, že jeho matka jednala v zájmu dítěte. „Moje matka se už nemohla dívat na to, jak má žena dítě devastuje, Ivana se domácnosti vůbec nevěnovala,“ řekl Bernard. Přitom o své matce v jednom ze spisů uvedl, že trpí psychickou poruchou.

Z násilného odloučení se matka zhroutila

Sociální odbor Prahy 15 poté nařídil odvoz Tomáše na psychiatrii, protože se u něj ze stresu začaly projevovat příznaky autismu.
Tehdy matku dítěte kvůli udáním sledoval Fond ohrožených dětí a po roce konstatoval, že je v pořádku. Mezitím, jak Ivana Bernardová tvrdí, otec na doporučení pražské sociální pracovnice Jitky Červinkové zavolal záchranku a nechal Bernardovou násilně odvézt na psychiatrii. Pak se rodiče rozvedli a dítě se dostalo do dětského domova v Broumově.
Ivana Bernardová se z násilného odloučení od dítěte psychicky zhroutila a strávila půl roku na psychiatrii v Bohnicích. Právě v té době byl vypracován na podnět soudu další znalecký posudek, ve kterém je závěr, že není způsobilá dítě vychovávat. Právě na základě tohoto posudku soud pro Prahu 10 před rokem rozhodl, že se žena může se synem vidět jen pod dozorem dvě hodiny v měsíci.
S tím se ale matka nehodlá smířit. „Jsem sice v invalidním důchodu, ale jsem svéprávná. Nic bych si nepřála víc než se starat o své dítě, vzít si ho k sobě do Prahy. Svého syna miluji. A přitom kdybych se pokusila vidět se s ním déle než dvě hodiny v měsíci, jednala bych protizákonně,“ vysvětluje matka. Už rok se intenzivně snaží kontaktovat všechny možné instituce a přesvědčit je, aby jí pomohly změnit rozhodnutí soudu. Před nedávnem navštívilasenátora Jaromíra Štětinu. „Je to nespravedlnost, byly tu pokusy udělat z Ivany Bernardové nesvéprávnou, přitom ona je schopná své dítě vychovávat,“ komentoval případ senátor.

Otec: U mě je Tomášovi lépe

„Stala se křivda. Posudek, ve kterém je zpochybněn její psychický stav, byl vypracován v době, když jí syna vzali a ona se z toho zhroutila. Která matka by se nezhroutila? Nikdo nepřihlédl k tomu, že se paní Bernardová o dítě do jeho pěti let starala vzorně. V úvahu nikdo nebral ani posudky Fondu ohrožených dětí, ve kterých je napsáno, že je starostlivá a bezproblémová matka,“ tvrdí Pavla Hájková, asistentka senátora Jaromíra Štětiny.
Podle ní u soudu ani nezohlednili materiál z dětského domova v Broumově, v němž se píše, že matka dítě často navštěvovala a projevovala o něj zájem.
„Je to nepřiměřeně krátká doba. Dítě má k matce dobrý vztah, matka není nebezpečná. Naopak otci trvalo dost dlouho, než si dítě z dětského domova k sobě vůbec vzal,“ míní předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, která je s případem obeznámena.
Otec je ale jiného názoru: „Rozhodl to soud, sociálka asi věděla, co dělá. Bývalá žena si za jejich rozhodnutí může sama, protože obtěžovala všechny instituce včetně soudů, policie, psychologů, sociálky. Ona kazila dítěti výchovu. Od té doby, co Tomáš bydlí u mě, dobře se učí a má jedinou dvojku. U mě se má lépe,“ řekl otec.
Podle něj doba, kdy se dítě s matkou setkává, stačí až až. „Ivana má navíc povoleno synovi jednou týdně, v sobotu ve třičtvrtě na sedm, volat,“ uvedl otec. Nyní by měl proběhnout další soud v Náchodě, který případ znovu otevře.

Foto popis| NA CHVÍLI SPOLU. Tomáš Bernard se po měsíci opět setkal v Náchodě s matkou Ivanou, která za ním jezdí z Prahy. Na setkání mají dvě hodiny.
Foto autor| FOTO: MAFA – JAN STROUHAL