Máme nakročeno ke krveprolití, varuje europoslanec Štětina

parlamentnilisty.cz
4. března 2016, autor: mp, foto: Hans Štembera.

Muž, který loni v červenci přinesl na demonstraci proti migraci v Praze makety šibenic, nespáchal přestupek. Podle dnešního vydání deníku Právo o tom už na podzim rozhodl úřad městské části Praha 1. Jeho zaměstnanci došli k závěru, že nešlo o úmyslné narušení občanského soužití, ale o nedbalostní jednání. S odkazem na deník Právo o tom informovala ČTK.

Úřad zastává názor, že přestupkem by bylo, kdyby demonstranti u sebe měli věci, jimiž lze někoho zranit. Nebo kdyby z chování účastníků akce vyplývalo, že předmět má sloužit k násilí či pohrůžce násilím.

Podle Úřadu městské části Prahy 1 se muž, jenž přinesl na demonstraci šibenici dopustil toliko nedbalostního jednání. Na tomto popisu nic nezmění ani fakt, že šlo o nedbalost vědomou.Odborník na extremismus Miroslav Mareš k tomu doplnil, že nošení šibenic na demonstrace opravdu může být chápáno v limitech svobod projevu. Jen nesmí obsahovat výhružky smrtí konkrétním osobám. Občany nabádá, aby se upamatovali na demonstrace před pár lety proti vládě expremiéra Petra Nečase (ODS), kde dokonce došlo k popravám maket politiků. A zdaleka to nevyvolalo takový poprask, byť byla akce mnohem adresnější.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je s verdiktem úředníků srozuměn, ale stále je přesvědčen, že šibenice na demonstraci nepatří.

K takto mírnému postupu úředníků se vyjádřil i europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09). Hrozí nám prý krveprolití. “Přirozená stupnice všech revolučních kataklysmat je: nenávist – vyhrůžky – násilí. Šibenice na demonstraci je aktem nenávisti a vyhrůžky. Městský úřad neví, že třetímu stupni je třeba bránit jasným odmítnutím dvou stupňů předešlých. Naše společnost má nakročeno ke krveprolití.“