Malé strany chtějí jednotně na pražskou radnici

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Do příštích pražských voleb půjde společně šest malých stran. Dohodla se na tom krajská vedení Unie svobody, ODA, Evropských demokratů, Cesty změny, Strany otevřené společnosti a Strany zelených. Dnešní pražská iniciativa navazuje na podobné předchozí dohody v Liberci a Zlíně. O rozsahu spolupráce v tomto uskupení budeme teď mluvit s naším zpravodajem Petrem Fischerem. To sloučení má asi jediný důvod, větší sílu při volbách. Jaký ale má být program té spojené šestice stran?

Petr FISCHER, redaktor
——————–
To máš určitě pravdu, to je ten hlavní důvod. Já bych tedy ještě posluchačům připomněl, že na pražské radnici už dlouhé roky funguje velká koalice občanských demokratů a české sociální demokracie, což je asi vůbec ten nejsilnější důvod, proč se tyto strany slučují, protože ony jsou přesvědčeny, že právě tato velká koalice vznikla v časech opoziční smlouvy, městu moc nepomáhá, nelíbí se jim neprůhlednost a korupce údajně na radnici a právě boj proti korupci a průhlednosti, a ta průhlednost je jedním z bodů programu. Dále je to ochrana životního prostředí, podpora občanské společnosti, snižování daní nebo třeba podpora kvalitního vzdělání, a to vše by mělo zastřešovat jakýsi silný proevropský tón.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Už se šestice menších stran dohodla na tom, kdo bude jejich leaderem?

Petr FISCHER, redaktor
——————–
To se zatím neví. Ona všechna ta jednání jsou spíše v začátcích. Ostatně volby do pražského zastupitelstva, takové ty krajské volby, budou až příští rok na podzim, ale jak připomněl například Aleš Svoboda z Občanské demokratické aliance, nepůjde jen o Prahu.

Aleš SVOBODA, Občanská demokratická aliance
——————–
Rád bych ještě zdůraznil, že ty jednání nebudou vůbec jednoduchá, protože v Praze budeme jednat o čtyřech senátních obvodech, které budou uvolněny na podzim příštího roku.

Petr FISCHER, redaktor
——————–
Aleš Svoboda z ODA také připomněl, že projekt podporují senátoři Outrata, Schwarzenberg, Mejstřík a Štětina, to jsou právě ti čtyři z Prahy a spolu s dalšími také Svoboda podpořil podobnou spolupráci v dalších krajích a hodně se také dnes mluvilo o případné spolupráci při parlamentních volbách.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Jaké naděje si to nové uskupení malých stran v Praze dává? Případně kdy se rozhodne, zda se spojí i pro zmíněné parlamentní volby?

Petr FISCHER, redaktor
——————–
Tak, naděje jsou to poměrně velké. Já jsem si o tom dnes povídal s Tomášem Homolou ze strany Evropských demokratů, která je v Praze, řekněme, jakýmsi leaderem této šestky. Nejprve jsem se ptal na počet křesel, které společná kandidátka chce v radě města získat.

Tomáš HOMOLA, Evropští demokraté
——————–
Já nebudu mluvit o křeslech, já, pokud mám na takovou otázku odpovědět, tak se musím podívat na naše zkušenosti, které máme z voleb 2002 a z těch voleb, které v mezidobí probíhaly a my víme, že jsme schopný jaksi v menších uskupeních dosáhnout i dvacetiprocentního volebního výsledku a v případě, že se nám podaří postavit ten volební subjekt a bude dobrá konstelace hvězd a Pražané nám uvěří, tak můžeme jaksi optimisticky doufat i v třicetiprocentní volební úspěch.

Petr FISCHER, redaktor
——————–
Přece jenom ty parlamentní volby jsou blíž. Jak se Evropští demokraté chystají na ty parlamentní volby? Teď se tedy ptám přímo vás v souvislosti s tím projektem, který byl tady připraven, protože pokud jde o parlamentní volby, tam, jestli se nepletu, volební zákon jakousi takovouhle poměrně nekompaktní koalici by v podstatě znemožnil, protože byste nemohli získat tolik procent, abyste vstoupili do parlamentu. Jak by se tato věc řešila?

Tomáš HOMOLA, Evropští demokraté
——————–
Máte pravdu, že ten systém je jiný. V Praze se můžeme postavit do koalice opravdu všech šest, osm, není s tím problém. Pokud jde o volby do Poslanecké sněmovny, tak samozřejmě my v orgánech Evropských demokratů o tom uvažujeme a jsme si vědomi, že jaksi je potřeba tu kandidátku postavit na bázi prostě jednotné kandidátky, tedy společné kandidátky. V tuto chvíli se nemluví v žádném případě o koalici, na ten systém by měla být jedna kandidátka, řekl bych, pod jedním IČem, nebo jaksi pod hlavičkou buď jedné z politických stran, nebo jaksi nové politické strany, nového politického subjektu, který vznikne.

Petr FISCHER, redaktor
——————–
To by znamenalo ovšem integraci, dejme tomu, tří, čtyř stran, které tady byly. Předpokládám, že třeba Strana zelených by se do toho projektu asi nevešla. Přece jenom programově je trochu odlišná od těch ostatních.

Tomáš HOMOLA, Evropští demokraté
——————–
Určitě. Ta dnešní výzva je opravdu o komunální úrovni a na té komunální úrovni jsme schopni se se Stranou zelených bez problémů jaksi shodnout na řadě témat. Ta celostátní úroveň má trošku jaksi jiný parametr a pokud jde o Stranu zelených, je to spíš dotaz na Stranu zelených. Já bych její pozici v parlamentních volbách spíš viděl v pozici koaličního partnera, nikoliv jaksi integračního prvku v tom, v té celkové struktuře politických stran.

Petr FISCHER, redaktor
——————–
Pokud jde o čas, ten vás trochu tlačí. Kdy podle vás by se mělo rozhodnout o tom, v jaké podobě Evropští demokraté, případně v jaké koalici s kým se sloučí před těmi parlamentními volbami? Kdy by podle vás mělo být rozhodnuto?

Tomáš HOMOLA, Evropští demokraté
——————–
Já myslím, že do konce roku nejpozději. To je krajní.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Evropský demokrat Tomáš Homola v rozhovoru se zpravodajem BBC Petrem Fischerem.
Klíč| Mejstřík Martin; Outrata Edvard; Schwarzenberg Karel; Štětina Jaromír; Senát; PSP