M. Štěch: Spolupráce Česka a Slovenska je pro obě země životně důležitá

Předseda Senátu PČR Milan Štěch s chotí uspořádal dnes v sídle horní parlamentní komory slavnostní oběd na počest prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče s manželkou.

„Naše národy a státy jsou si tak blízké, že se mi ani označení našich vzájemných vztahů za nadstandardní nezdá dostatečné. Situace ve světě a v Evropě potvrzuje, že spolupráce našich zemí je pro nás životně důležitá,“ zhodnotil vzájemné česko-slovenské vztahy předseda Senátu Milan Štěch.

Návštěva prezidenta Slovenské republiky v Česku probíhá právě v době, kdy si Češi a Slováci připomínají osamostatnění obou států. „Jsem velmi rád, že se v roce 20. výročí pokojného a doslova kultivovaného rozdělení společného státu a vzniku dvou samostatných států  setkáváme zde v České republice, na půdě českého parlamentu,“ řekl prezident Gašparovič. Zdůraznil význam komunikace a přátelství mezi českými a slovenskými občany, ale také spolupráce na úrovni institucí obou států, a to v rovině bilaterální, ale také v rámci multilaterálních platforem, jako je Evropská unie, Visegrádská skupina nebo NATO.

Hlavními tématy rozhovorů byly ústavy obou zemí a změny v průběhu jejich dvacetileté historie, přímá volba prezidenta, jaderná energetika, fotovoltaika, ekonomická situace v Česku a na Slovensku a vývoj eurozóny.

„Slovensku velmi pomohl vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance, protože to byl signál světu, a potažmo zahraničním investorům, že Slovensko je zodpovědné,“ řekl I. Gašparovič. Některé unijní mechanismy, kupříkladu dotační politiku pro oblast zemědělství, je podle něj nutno přehodnotit. Členské země EU by dle slov slovenského prezidenta měly věnovat maximum úsilí překonání stávajících problému eurozóny, a umožnit tak další rozvoj Evropské unie.

Jednání ve Valdštejnském paláci se zúčastnila rovněž místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jozef Regec, místopředseda Výboru pro záležitosti EU Zdeněk Besta, předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Grulich a senátoři Libor Michálek a Jaromír Štětina.

Pavlína Heřmánková, 10.12.2012