„Materiály nyní zkoumají naši pracovníci zabývající se extremismem z hlediska možného podezření z naplnění trestného činu. Poté bude rozhodnuto o následujícím postupu,“ řekla Lidovým novinám mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Blanka Kosinová.
Šéf komunistů podle deníku při svém sobotním projevu vyzval k návratu k marxismu a Vladimiru Iljiči Leninovi, chválil reálný socialismus a odvolával se na možnou revoluci.
„Je KSČM připravena ideově, teoreticky, ale zejména politicky a věcně vyvolat a postavit se do čela eventuálních revolučních procesů – ano či ne?,“ řekl Filip v předvečer 59. výročí komunistického únorového puče.
Filip se proti vyšetřování ohradil. „Jestli pokládám otázky a očekávám odpovědi, co je to za trestný čin?,“ sdělil předseda KSČM Lidovým novinám s tím, že by mohl zvážit stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.
Další argument proti KSČM
„Skutková podstata trestného činu mohla být naplněna, ale není na ministru vnitra, aby to posuzoval,“ prohlásil ministr vnitra Ivan Langer. Dodal, že neví o tom, že případ prověřuje policie. Považuje to však za logický krok.
Šéf dočasné senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina Lidovým novinám řekl, že Filip svými výroky přidal jen další argument pro to, aby závěr
komise mohl vyznít v tom smyslu, že má být KSČM rozpuštěna.
„Hlásí-li se někdo k V. I. Leninovi, hlásí se k jeho návodu, jak revoluci provádět,“ řekl Štětina. Uvedl také, že Ústřední výbor KSČM vzal Filipův projev na vědomí. Podle Štětiny z toho vyplývá, že nejde jen o stanovisko Filipa, ale celé strany, a proto by měl být zákon uplatněn proti celé KSČM.