Lidovečtí senátoři: Čunek by měl pomoci integrovat Romy

PRAHA – Šalamounsky se vypořádal senátorský klub KDUČSL s kauzou jejich nového kolegy a vsetínského starosty Jiřího Čunka, který nechal vystěhovat romské spoluobčany z města kvůli dluhům za nájem.
„Jako senátor by se měl zabývat sociální problematikou a snažit se o integraci romských spoluobčanů do společnosti. Má v hlavě nepochybně koncepci jak na to,“ řekla včera na dotaz Práva místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Ludmila Müllerová.
Předseda senátorského klubu Adolf Jílek sdělil, že někteří kolegové Čunkovi vytkli, že přestěhování Romů svěřila radnice realitní kanceláři. „Přiznal, že to byla chyba,“ uvedl pro Právo Jílek s tím, že realitním kancelářím jde především o zisk.

Štětina: Romy zrovnoprávnil

Jílkovi stejně jako Čunkovi se nezamlouvá současné nastavení sociálních dávek, neboť nemotivuje lidi pracovat. Poté, co si senátoři vyříkali kauzu s Čunkem „z očí do očí“, Jílek soudí, že se už k tomu nebudou vracet.
Místopředseda Senátu Petr Pithart však míní, že lidovci by se měli vrátit k programovým pasážím speciálně věnovaným romským spoluobčanům. Za Čunka se postavil senátor Jaromír Štětina (za SZ). „Zrovnoprávnil Romy. A není důvodu, aby dnes nesl vinu za stát, který dodnes nedokázal všechny romské občany naší republiky integrovat do společnosti,“ uvedl.
Sekce lidských práv Strany zelených označila přestěhování neplatících Romů za hranice města za deportaci. Strana má v programu nejen odpor vůči segregaci, ale i terénní práce, boj proti sociálnímu vyloučení a legislativní zakotvení sociálního bydlení jako součást státní a obecní politiky, uvedla podle ČTK místopředsedkyně zelených Džamila Stehlíková.