Lidé žádali o pomoc Číny při řešení krize v Barmě

Praha 4. října (ČTK) – Přes sto lidí se dnes odpoledne sešlo před budovou čínského velvyslanectví v Praze. Účastníci shromáždění přišli jeho zaměstnancům předat petici požadující, aby čínská vláda rozhodným způsobem pomohla vyřešit kritickou situaci panující v Barmě. Ozbrojené složky v ní v minulých dnech vícekrát násilně zasáhly proti tisícům lidí protestujících proti vládnoucímu režimu, jejich zásahy se neobešly bez ztrát na životech.

„Násilné potlačení pokojných protestů vyjadřujících požadavky většiny obyvatel země není způsob, který by zajistil trvalé usmíření a prosperitu,“ uvádí text petice, pod níž se zatím podepsaly dvě stovky lidí, mimo jiné i bývalý prezident Václav Havel.

Mezi signatáři jsou například předseda zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), jeho místopředseda Tomáš Dub (ODS) a několik dalších poslanců a senátorů. Petici podepsali i senátoři Jaromír Štětina a Martin Mejstřík a poslankyně Kateřina Jacques, kteří se shromáždění osobně zúčastnili.

„Věříme, že vaše země disponuje prostředky nutnými k dosažení tohoto cíle, a doufáme, že je rovněž ve vašem zájmu, i s ohledem na blížící se olympijské hry, je plně využít,“ píše se v petici, kterou si ovšem nikdo z čínského velvyslanectví nepřišel převzít.

Účastníci si na shromáždění přinesli transparenty s nápisy „Zastavte násilí v Barmě“ a „Žádné zbraně diktátorům“ a s fotografií představitelky barmské opozice, disidentky a nositelky Nobelovy ceny Do Aun Schan Su Ťij.

„Samozřejmě, že dnešní akce nezmění výrazně situaci, ale lidé v Barmě by měli vědět, že svět stále stojí za nimi a bude jim nadále pomáhat v jejich úsilí o demokracii,“ řekla ČTK Sabe Amthor Sou z pořádajícího Barmského centra Praha.

Podobná setkání hodlají organizátoři dnešní akce pořádat i v příštích dnech; k petici budou lidé moci připojit své podpisy prostřednictvím internetové stránky www.burma-center.org. Organizátoři je vyzývají, aby solidaritu s barmskými demonstranty dali najevo oblečením laděným do červené barvy připomínají barvu roucha buddhistických mnichů, kteří jsou hnacím motorem demonstrací.

Jiří Janda rot