Lidé protestovali proti komunistům hudbou i módní přehlídkou

PRAHA 7. prosince (ČTK) – Šest kapel a hudebních projektů dnes v pražském divadle Archa vystoupilo na koncertě, jímž zúčastnění hudebníci chtěli vyjádřit svůj protest proti vlivu komunistické strany na českou společnost.

„S komunisty se nemluví, s komunisty se bojuje,“ řekla zpola zaplněnému sálu kytaristka přezdívaná Santa Morella ze skupiny Gaia Mesiah. Po skončení jejich energického setu se na pódiu odehrála netradiční módní přehlídka. Na modely si výjimečně zahrály dvě desítky osobností ze světa politiky i umění, jež představily trička s antikomunistickými motivy.

Role modelů se zhostili například poslanci Svatopluk Karásek a Marek Benda, senátorJaromír Štětina, filmový režisér Radim Špaček, televizní moderátorka Lejla Abbasová nebo šansoniérka Ester Kočičková. Moderátor Zdeněk Suchý na pódium pozval i „nejmladšího politického vězně“ Vladimíra Hučína.

Během večera dále vystoupili kapely Bengas, Blue Effect, Kollerband, The Breakers a Roman Holý s Matějem Ruppertem. Součástí programu byly i projekce filmových dokumentů.

Koncert nazvaný S komunisty se nemluví se letos uskutečnil již potřetí. V uplynulých dvou letech se pravidelně konal v bývalé tovární hale v pražském Karlíně, symbolicky jen několik kroků od hospody U Zábranských, kde čeští komunisté kdysi svou stranu založili.

„Celé jaro zasvětíme tomu, abychom lidi přemlouvali, prosili a žádali, aby šli v co největším počtu k volbám a volili jakoukoli demokratickou stranu. Nevíme, jestli to něco změní, ale v každém případě nám přijde lepší to zkusit než sedět a nedělat nic,“ řekl ČTK jeden z pořadatelů Josef Bouška.

Další aktivity odpůrců komunistů jsou popsány na internetové stránce www.dekomunizace.cz. Jejím prostřednictvím si také lidé mohou zakoupit trička s antikomunistickými motivy.

Jiří Janda mkv rot