Lener a senátoři si sedli do cely na podporu kubánských vězňů

PRAHA 18. března (ČTK) – Hokejový trenér Slavomír Lener či senátoři Martin Mejstřík aJaromír Štětina byli mezi prvními lidmi, kteří si dnes na podporu kubánské opozice sedli do vězeňské cely postavené na pražském Václavském náměstí.

Do symbolické šedé kobky s mřížemi si oblékli černobílé pruhované vězeňské mundúry. Časem stráveným v cele vyjádřili solidaritu 75 Kubáncům, kteří pro své kritické názory byli odsouzeni k trestu ve vězení.

„Odsedí symbolicky jejich dobu věznění. Mezi symbolickými vězni budou četní herci, výtvarníci, politici a sportovci,“ řekla ČTK Dana Baschová ze společnosti Člověk v tísni, která akci stejně jako loni organizuje.

Kubánský emigrant žijící v Brně Liuver Saborit zdůraznil, že v době, kdy EU ruší sankce uvalené na Kubu, se nutnost upozorňovat na tamní poměry ještě zvýšila. „Je potřeba se proti režimu Fidela Castra vyslovit. Mlčet znamená souhlasit,“ uvedl Saborit, který nedávno se svou zenou z Kuby získal i své děti.

Na Václavském náměstí, kde si dnes a v sobotu do cely sedne několik desítek osobností, se kolem poledne shromáždil hlouček lidí včetně turistů. Přes videozáznam je pozdravil bývalý český prezident Václav Havel.

Ne všem se ale aktivita Člověka v tísni líbila. „Běžte někam s Kubou. Kdybyste se raději starali o naše vlastní problémy,“ vykřikovala rozhořčeně postarší žena s nákupními taškami.

Seznam s lidmi, kteří si sednou do cely, chce Člověk v tísni po skončení akce předat ve formě petice představitelům kubánského velvyslanectví v Praze.

Svým nekompromisním postojem proti totalitnímu režimu na Kubě je ČR známá. Česká diplomacie v minulosti například prosadila rezoluce na půdě OSN; jako členská země EU se nyní staví proti uvolňování vztahů s Kubou.

Lucie Petrová kš