Praha 9. dubna (ČTK) – Laureátem Ceny Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77, se pro letošní rok stal kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu, jež je v Česku souzen pro podezření z vydírání a omezování osobní svobody. Nadace, jejíž cena má poukázat na „mimořádnou občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika“, udělila Uzunogluovi cenu „za dlouholetý a neohrožený boj za lidská práva a lidskou důstojnost“. ČTK to sdělil za organizátory František Janouch.
Uzunoglu byl zadržen v roce 1994 a strávil ve vazbě 31 měsíců. Do současné doby české soudy ve věci nevynesly konečný verdikt. Trestní stíhání bylo sice v roce 2003 zastaveno, protože bylo porušeno právo obviněných na spravedlivý proces v přiměřené lhůtě. To se však nelíbilo ani Uzunogluovi, ani žalobkyni. Státní zástupkyně namítla, že prodlevy nezavinili; Uzunoglu věří, že jedině veřejné soudní líčení očistí jeho jméno.
Na pochybnosti ohledně transparentnosti procesu v minulosti upozorňovaly význačné osobnosti, mimo jiné i bývalý ministr kultury Pavel Dostál. Skupina představitelů veřejného života také letos v březnu v otevřeném dopise obvinila české politiky, soudce a státní zástupce z nečinnosti a selhání v kauze. Dopis podepsali například poslanci Taťána Fischerová a Svatopluk Karásek, někdejší mluvčí Charty 77 Dana Němcová, senátoři Jaromír Štětina a Karel Schwarzenberg, novinářka Petruška Šustrová či socioložka Jiřina Šiklová.
Uzunoglu je se třemi svými krajany obžalován za to, že se v roce 1994 údajně podílel na mučení dvou krajanů. Od té doby si spis předalo několik institucí, ve hře byla i snaha přenést kauzu do Turecka. Uzunoglu tvrdí, že se stal obětí spiknutí. Soud by měl pokračovat koncem května.
Uzunoglu se narodil v roce 1953 v Turecku. Angažoval se v různých hnutích bojujících za práva Kurdů. Vystudoval v Praze lékařství a usadil se v Evropě, v Československu a Německu. Byl členem organizace Lékaři bez hranic. Podílel se na vydání kurdské gramatiky. Přeložil do kurdštiny části Bible a několik děl Karla Čapka. Do češtiny přeložil přísloví kurdského lidu. V roce 1979 byl vypovězen z Československa, vrátil se v roce 1990.
Cena byla ustavena ve Stockholmu v roce 1987. Ocenění připomíná postoj československého politika Františka Kriegla, který jako jediný z tehdejších představitelů odmítl po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 podepsat potupný diktát. Loni Nadace Charty 77 cenu udělila československým občanům německé národnosti, kteří se před druhou světovou válkou, na rozdíl od většiny svých krajanů, odmítli připojit k nacistickému hnutí Konrada Henleina.
mkv jpt