Kvůli kauze Čunek jsme pod tlakem, stěžují si žalobci

Praha/ Žalobci pracují na politickou objednávku, tvrdí opoziční poslanci. Nelíbí se jim, že Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo o odejmutí kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi. Kolem odejmutí věci Obstovi je mnoho otazníků. Nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká ho zdůvodňuje prozaicky: „Pan Obst nereagoval na pochybení vyšetřovatele v přípravném řízení.“ Krajská státní zástupkyně v Ostravě Zlatuše Andělová ale Deníku sdělila: „Pokud se týká dozorové činnosti státního zástupce Obsta, nebyly shledány žádné nestandardní postupy ani závažné procesní chyby v jeho práci.“ Poslanec ČSSD Stanislav Křeček tvrdí, že senátor Jaromír Štětina (za zelené) zastrašoval žalobkyni Hanu Vrbovou z Prahy 5. Ta měla prověřit, zda Obst získal oprávněně bezpečnostní prověrku.
„Pan senátor mi telefonoval, zápis o tom jsem předala svému nadřízenému,“ potvrdila Deníku kontakt Vrbová, která rozhodla v Obstův prospěch.
Štětina ale naprosto odmítá, že by ji ovlivňoval. „Pouze jsem chtěl upozornit, že jí zřejmě policie nepředala všechny svazky BIS, které dokazují propojení Obsta s ČSSD,“ řekl senátor.
Unie žalobců už politiky vyzvala, aby do jejich činnosti nezasahovali.
„Vždy je velmi nevhodné, když politici komentují trestní věci bez konkrétních znalostí spisu a vytvářejí spekulace a tím se snaží ovlivňovat trestní řízení. Pod takovým tlakem se dobře nepracuje,“ sdělila Andělová.