Kvůli kampani vylezli na Žižku

Bitva o Senát v Praze 2 vedla až k trestnímu oznámení a na policejní stanici

Boj o senátní křeslo v Praze 2 se včera vyostřil. Kampaň příznivců Taťány Fischerové (Z) proti Daniele Filipiové (ODS) skončila obviněním z výtržnictví.
PRAHA Socha Jana Žižky na Vítkově dostala včera ráno nový kabát. Příznivci kandidátky do Senátu Taťány Fischerové ji oblékli do volebního transparentu. Policie tři z nich obvinila z výtržnictví. Lidé z Občanské iniciativy za zvolení Táni Fischerové senátorkou obvinění označili za krok na politickou objednávku. Policie i Fischerové protikandidátka Daniela Filipiová to rozhodně odmítají.
Policie předvedla na stanici v Lipanské ulici celkem sedm lidí. „Byli předvedeni pro podání vysvětlení. Čtyři z nich byli propuštěni, tři obviněni z výtržnictví, za což jim hrozí až dva roky vězení. Vyšetřováni jsou na svobodě,“ řekla k případu mluvčí pražských policistů Eva Miklíková.
„Podle nás se zjevně jedná o zadržení na základě politické objednávky,“ prohlásil Jakub Patočka z iniciativy pro Fischerovou. „Je to nesmysl, kolem Vítkova jsem dnes ani nejela, dozvídám se o celém incidentu nyní od vás,“ řekla LN Daniela Filipiová.
Politický motiv nevidí v obvinění z výtržnictví ani policie. „Událost nám byla nahlášena na linku 158 a my máme povinnost konat,“ uvedla policejní mluvčí. Tričko s nápisem „Volím Táňu“ potom ze Žižkovy sochy svlékli na podnět zástupců Národního památníku na Vítkově hasiči. Od památkářů aktivistům žádný postih nehrozí, socha totiž nepřišla k žádné úhoně.
Filipiová ale akt považuje za znevážení pietního místa památníku. Příznivci Fischerové naopak upozornili na honosnou party, která se u hrobů válečných hrdinů konala počátkem týdne a jíž se zúčastnily špičky ODS včetně předsedy Mirka Topolánka. „Svůj program neznám přesně, nevěděl jsem v podstatě, kam jedu. To místo mě zarazilo,“ uvedl včera Toplánek. Večírek s diskotékou pořádala v památníku Tamara Bendlová-Kotvaldová, manželka středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS).
Předvolební kampaň mezi Danielou Filipiovou a Taťánou Fischerovou se vyostřila už ve středu. Lidé z iniciativy podporující Fischerovou nařkli Filipiovou z přelepování plakátů. Dva členové iniciativy, senátor Jaromír Štětina a novinář Jakub Patočka, kvůli tomu podali trestní oznámení pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb a uvažují o stížnosti k Ústřední volební komisi. Lidé kolem Fischerové se okamžitě pustili do nového vylepování překrytých plakátů. „Rozhodně jsem přelepování neschválila. Naopak jsem vždy byla proti,“ uvedla Filipiová s tím, že pokud k přelepení plakátů skutečně někde došlo, bylo to bez jejího vědomí. „Sama jsem se s tím setkala v prvním kole senátních voleb, kdy naopak moje plakáty překryla paní Fischerová. Nechala jsem to ale být,“ prohlásila Filipiová.

Foto popis| Příznivci Fischerové nejprve oblékli Žižku, poté přelepovali plakáty Filipiové trestním oznámením
Foto autor| Foto LN- Hynek Glos, Jakub Patočka