Kubánské velvyslanectví nepřevzalo listinu na podporu disidentů

PRAHA 21. března (ČTK) – Kubánské velvyslanectví v Praze dnes odmítlo převzít listinu, kterou na podporu vězněných kubánských disidentů podepsalo více než sto lidí. Zástupcům společnosti Člověk v tísni, jež podpisy shromažďovala minulý týden v symbolické kobce na Václavském náměstí, představitelé ambasády poradili, aby zhruba dva metry dlouhý arch vhodili do poštovní schránky. Listina se tam však nevešla.

„Protestní arch se nám osobně předat nepodařilo, a proto jej pošleme poštou. Pracovníci ambasády nám sdělili, že mají zakázáno s námi komunikovat. To je typické pro tento režim,“ řekl ČTK koordinátor akce Matěj Černý.

Známé české osobnosti, mezi nimi politici, herci, nebo sportovci, se minulý týden oblékli do pruhovaných vězeňských mundúrů a symbolicky odseděli v kobce v centru Prahy dobu věznění 75 Kubánců odsouzených za jejich postoj k režimu. Svou solidaritu s vězněnými dali najevo mimo jiné hokejový trenér Slavomír Lener, herec Tomáš Hanák, poslankyně Táňa Fischerová, senátor Jaromír Štětina či kněz Václav Malý. K akci se připojili také studenti nebo turisté a vězeňských uniforem se prý všem zájemcům nedostávalo.

Akci na podporu kubánských disidentů zorganizovala společnost Člověk v tísni také loni. Měla prý značnou odezvu a představitelé kubánského vedení tehdy reagovali tvrzením, že „centrum amerického imperialismu se přesunulo do Prahy“. Nikdo z představitelů zastupitelského úřadu však ani loni petici nepřevzal.

Aktivisté jsou nicméně přesvědčeni, že kubánské úřady jejich kroky pečlivě monitorují. „Sledují všechno, co se v České republice dělá na podporu politických vězňů a kubánských disidentů. Česká politika je v tomto směru velmi jasná a česká diplomacie se několikrát snažila prosadit změny i na půdě Evropského parlamentu či OSN. Oni (kubánské vedení) nejsou lhostejní a určitě budou reagovat,“ řekl ČTK Carlos González ze společnosti Člověk v tísni.

Česká republika je známá svým nekompromisním postojem proti totalitnímu režimu na Kubě. Jako členská země EU se nyní staví proti uvolňování vztahů s Kubou.

Alexandra Malachovská khj