18. listopadu 2008 | 4:00
Kdysi jsem dost pročetl Lenina. Byla to v té době povinná četba, ale mě to zajímalo. Chtěl jsem vědět, co Lenin skutečně napsal, ne co tehdy kdekterý soudruh tvrdil, že Lenin řekl.
Dnes už se na tu četbu moc nepamatuju, ale vím, že jedním ze základních Leninových etických názorů byla zásada – parafrázuju – že „morální je to, co prospívá Straně“. Tenhle kategorický imperativ absolutního relativismu pro mě – a samozřejmě nejen pro mě – znamená, že lež může dle takové morálky být morální, stejně tak jako vražda nebo masová vražda. Co s tím dělat?
Když nebude vyhnutí, strana se přejmenuje na něco jako Národně Socialistická Česká a Moravská Dělnická Strana, a když bude prospěšné vydat prohlášení, že strana se zříká „učení“ Lenina a Stalina, eventuálně i Marxe a Engelse, strana takové prohlášení vydá. Co s tím dělat? S politickým uskupením řídícím se takovouhle etikou nelze jednat.
Soudruh – ignorant
Křivá přísaha, posuzovaná zmíněným kategorickým imperativem (omlouvám se Kantovi za zneužití jeho pojmu), je zcela přípustnou metodou v třídním boji, definovaném ad usum Delphini jako boj dělnické třídy s buržoazií, který je ve skutečnosti bojem leninsko-stalinské kompartaje s demokracií Jeffersona, Lincolna a Masaryka. Delfínem je v tomhle případě společnost, v níž dochází k masovému zapomínání špatného a v jejích mladších generacích všeho osobně nezažitého.
Na tuhle specifickou amnézii hřeší taky v jednom citovaném dokumentu Dočasné komise Senátu onen soudruh, který se samozřejmostí tvrdí, že zločiny spáchané v komunistických „převýchovných“ táborech nikdo nedokázal. Přece není nutné dodávat, že soudruh tím ignoruje jak pamětnické knihy od Solženicyna třeba po Dagmar Šimkovou (Byly jsme tam taky, o ženských lágrech), tak odborné historické práce, jako je Černá kniha komunismu, kolektivní dílo francouzských, polských a českých autorů (Paseka, 1999).
Co s tím dělat?V každém případě se domnívám, že počin schválení Zprávy Dočasné komise Senátu o neústavnosti KSČM plénem Senátu a doporučení vládě, aby tato postoupila Zprávu Nejvyššímu správnímu soudu k projednání, je hodný ocenění.
Nedovedu si představit, že by koaliční vláda Zprávu schválenou Senátem Nejvyššímu správnímu soudu nepostoupila. Bude ale velmi zajímavé sledovat, jak se Nejvyšší správní soud a eventuálně odvolací Ústavní soud vypořádá s pádnými argumenty ve Zprávě uvedenými. Bude to do jisté míry referendum o českém soudnictví.
Nevyrovnání se s minulostí
Komunistická strana Čech a Moravy v dnešní podobě, s jejím vedením, pokračujícím názvem a nereformovaným a nedemokratickým myšlením je zásadní skvrnou nejen na politické scéně, ale přispívá i k morálnímu úpadku celého národa. Bez této nápravy se Česká republika bude donekonečna zmítat v nevyrovnání se s vlastní minulostí.