S novým školním rokem zavládlo na východě Ukrajiny příměří, které pomohla vyjednat skupina pro Ukrajinu. Otázkou je, jak dlouho takové příměří může vydržet a jaké kroky je třeba podniknout k vyřešení tamní krize. „Doufáme, že diplomacie je ještě na stole. Je nám jasné, že se krize nevyřeší násilím. Pevně věříme, že Minské dohody jsou jedinou možností, jak vyřešit agresi Ruské federace vůči Ukrajině,“ řekl ukrajinský ministr obrany Stěpan Poltorak pro Deutche Welle.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek v Kyjevě hovořil s americkým ministrem obrany Jamesem Mattisem o možnosti vojenské mise OSN v Donbasu a o vojenské podpoře Spojených států.
Podle diplomata a bývalého velvyslance na Ukrajině a v Rusku, Jaroslava Bašty z ČSSD, bude příměří jen krátké. Pokud skutečně dojde k vyslání mise OSN do Donbasu, lze prý očekávat, že palba se znovu obnoví maximálně do týdne.
S tím souhlasí i europoslanec zvolený za TOP 09, Jaromír Štětina, který upozorňuje na fakt, že příměří v rámci ukrajinského konfliktu porušují především proruští separatisté. Jako jediné řešení konfliktu vidí Štětina vojenské uzavření hranice.
Jaroslav Bašta se domnívá, že hlavní překážkou pro ukončení celého konfliktu je zájem USA i Ruské federace na dalším pokračování bojů. S tím ale nesouhlasí Jaromír Štětina, který podotýká, že válka rozhodně nevyhovuje Ukrajincům, kteří bojují proti ruské agresi.
Prezident Spojených států amerických Donald Trump, prohlásil, že aktuálně zvažuje možnost poslání zbraní a vojáků na Ukrajinu. Jaroslav Bašta si ale myslí, že jde stále jen o slova, byť razantnější než ta, která se ozývají z Evropské unie.
Zatímco Bašta se domnívá, že česká diplomacie dělá v rámci politiky Evropské unie pro ukončení konfliktu maximum, Jaromír Štětina říká, že bychom jako stát se stejnou historickou pamětí měli výrazněji přesvědčovat ostatní unijní státy, například země Normandské čtyřky, že Ukrajině je třeba pomoci všemi silami.