Křesťanství, judaismus i islám

Příbram – Katolický kněz, farářka Českobratrské církve husitské, rabín, členové Islámské nadace v Praze, ale i opat zenové školy Kwan Um dnes přijedou do příbramského gymnázia. Uskuteční se zde jedinečná akce s názvem Podoby světového náboženství.
„Pro studenty jsou připraveny přednášky, diskuse a semináře o různých náboženstvích,“ uvedla ředitelka gymnázia Iva Kadeřábková. Podobná akce se ve škole nekoná poprvé. „Každý rok se u nás uskuteční projekt na určité téma. Náboženství je už v pořadí čtvrté téma,“ poznamenala.
Vminulosti tu studenti diskutovali například o otroctví. Tehdy si pozvali Jaromíra Štětinu. Podle Kadeřábkové si téma náboženství vybrali sami studenti maturitních ročníků. „Probírají to v předmětu Základy společenských věd. Náboženství vzali jako atraktivní téma,“ řekla Kadeřábková.
A kdo tedy do příbramského gymnázia dnes přijede? Křesťanství budou zastupovat katolický kněz Piotr Nowicki, evangelický kněz Samuel Hejzlar nebo farářka Českobratrské církve husitské Kamila Čadová. Judaismus bude osvětlovat rabín Efraim Sidon a lektorka Židovského muzea v Praze Zuzana Tlášková. Opat zenové školy Kwan Um Jindřich Koubek bude zastupovat buddhismus. Za islamisty do Příbrami přijede čtveřice zástupců Islámské nadace v Praze.
Dopoledne se budou konat jednotlivé dílny na různá témata, například židovské svátky a tradice, obraz křesťanství v médiích či buddhismus v současném světě, postavení žen napříč náboženstvími. Na závěr akce bude panelová diskuse. „Studenti si ji budou sami moderovat. Myslím, že diskuse bude bouřlivá,“ odhaduje ředitelka.
Programu, který vzniká ve spolupráci s organizací Člověk v tísni, se zúčastní čtvrté ročníky, členové zeměpisného semináře třetích ročníků a dalších šedesát zájemců z 2. a 3. ročníků.

***

„Každý rok se u nás uskuteční projekt na určité téma. Náboženství je už v pořadí čtvrté.“ ředitelka příbramského gymnázia

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední čechy (střed)