Křest nové knihy Jaromíra Štětiny S Matyldou v Afghánistánu

Dnes 17. prosince mezi 16.30 a 19 hodinou se koná v baru Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha 1, křest nové knihy Jaromíra Štětiny S Matyldou v Afghánistánu, která vychází v Nakladatelství Lidové noviny. Srdečně vás zveme.

 

Dnes 17. prosince mezi 16.30  a 19 hodinou se koná v baru Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha 1,  křest nové knihy Jaromíra Štětiny S Matyldou v Afghánistánu, která vychází v Nakladatelství Lidové noviny. Srdečně vás zveme.

 

 

Knížka S Matyldou v Afghánistánu popisuje podivuhodnou výpravu českých vodáků do hor  Centrálního Hindúkuše v Afghánistánu v roce 2006. Je, po třiceti letech, jakýmsi volným pokračováním jiného vyprávění o plavbě na raftu zvaném Matylda – knihy Jaromíra Štětiny S Matyldou po Indu. Ta se po několik generací stala doslova vodáckou biblí a vyšla v celkovém nákladu kolem sta tisíc výtisků. Její fenomenální úspěch netkvěl jen v popisu plavby českých vodáků nejhlubším údolím světa, které se prořezává napříč Himálajem. Čtenáři tehdy pochopili, že je to kniha o potřebě svobody, která může být stejně opojná jako doušek čisté vody z horského potoka. Autor obou knih Jaromír Štětina k tomu říká:

 

Tenkrát před třiceti lety jsme se uchýlili do velkých hor, abychom si uchovali rozvahu a schopnost úsudku, kterou nám doba brala. Dnes jsme pocítili, že jsme mnohem dál, že se svět zmenšil, že za něj máme daleko větší zodpovědnost než tenkrát. Naše řeka Band-e-Amír či také Balcháb nás odměnila. Výprava napříč hazárským Hindúkušem se pro mne stala zrcadlem světa. Jako by se v nevelkém, pětimilionovém, cizí zlobou věčně ničeném národě Hazárů odrážela planeta, jako by na tom, jak skončí afghánská tragédie, záviselo všechno, co má na světě smysl. Smysl má setkání, rozmluva, pochopení, omluva a pokora v naslouchání, nikoliv střet.