Moravskoslezský kraj * Petici Zrušme komunisty, jejíž iniciátoři chtějí zákazat propagaci komunismu v názvech a programech politických stran, podepsalo za deset dní od jejího vyhlášení přes sedm set občanů Moravskoslezského kraje. Jen v Ostravě ji k včerejšku podpořilo více než 240 lidí.
Jeden ze zakladatelů podpisové akce, senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených), přijel ve čtvrtek do ostravského klubu Atlantik, kde na besedě vysvětloval důvody tažení proti komunistům. Štětina chce KSČM donutit k přerodu v moderní levicovou stranu a zbavit ji jejího názvu. Spolu se senátorem Martinem Mejstříkem (za Cestu změny) představili návrh novely trestního zákona, která by trestala propagaci komunismu odnětím svobody na jeden rok až pět let. Podle nich komunisté ohrožují demokracii stejně jako nacisté.
Mezi jejich kolegy z Moravskoslezského kraje však petice podporu nezískala. „Je to takový výkřik do tmy. Pokud se komunisté měli zrušit, tak se to mělo udělat na začátku devadesátých let. Já samozřejmě nepodporuji komunistické praktiky, ale zrušit v současnosti druhou nejsilnější stranu v zemi, která je navíc v parlamentu, by bylo velmi složité. Spíš si myslím, že nemožné. Ta petice je jen způsob zviditelnění některých lidí, včetně mých kolegů senátorů,“ řekla ostravská senátorka Liana Janáčková (za NEZ).
Její karvinský kolega v Senátu Ondřej Feber (US-DEU) si myslí, že zákaz KSČM by mohl zvětšit okruh jejích sympatizantů a jejich činnost by mohla být radikálnější. „Ze své praxe vím, že veškeré zákazy činnosti nemají smysl a většinou mívají opačný účinek,“ vysvětlil Feber. Pokud by se hlasovalo o přijetí zákona zakazujícího činnost KSČM, s největší pravděpodobností by ruku pro nezvedl.
Frýdecko-místecký senátor František Kopecký (ODS) řekl, že pokud zakážeme symboly diktatury, ať už fašistické, nebo komunistické, nezakážeme tím prosazování jejich myšlenek. „Lidi tím nezměníme, dojde pouze ke změně názvu, nebo ke kosmetické úpravě stanov. Z čitelných komunistů by se stali ,demokratičtí‘ levicoví internacionalisté,“ uvedl Kopecký, jenž předloni podepsal petici S komunisty dále ne! proti koalicím s KSČM na radnicích. „Předloňská petice varuje občany před podporou politických stran, které se neštítí spojit s komunisty, aby získali moc,“ dodal Kopecký.
Komunistický senátor Eduard Matykiewicz z Karviné označil petici za hloupost. „Pokud někdo argumentuje tím, že jsou porušovány zákony, má nechat rozhodnutí na soudech.A ty by měly určit pravdu, ať je na kterékoliv straně. Kdyby nějaký takový zákon měl vzniknout, chtěl bych, aby tam byl přiložen i program naší strany. V něm totiž není nic z toho, co nám ti lidé vytýkají. Myslím, že v demokratické společnosti k něčemu takovému, jako by byl zákaz naší strany, nemůže dojít. Za hanebnost považuji srovnání komunismu s nacismem,“ řekl Matykiewicz s tím, že v souvislosti s touto iniciativou se chystá vystoupit v Senátu. Zhodnotit, zda je KSČM demokratická strana, či nikoliv, je podle ostravského politologa Tomáše Jarmary obtížné. „Je to problém, protože jsou v opozici. Předkládají výroční zprávy a jsou zaregistrováni, ale nemají reálný vliv. Plní roli antisystémové strany, která ve volbách sbírá protestní hlasy,“ podotkl Jarmara.Myslí si, že zrušení komunistické strany není na pořadu dne.
„Petici jsem podepsal, protože mi vadí, že KSČM má stále ve svém programu věci, které směřují k omezení práv a osobnosti člověka,“ vysvětlil Tomáš Kravčík z Ostravy. „Nečekám, že petice vyústí až v návrh zákona, který by komunistickou stranu zakázal. A i kdyby tento zákon byl projednáván v parlamentu, nevěřím, že by byl schválen,“ dodal Kravčík. Hlavní přínos podpisové akce tak vidí v tom, že se téma podařilo vynést na světlo a upozornit na charakter komunistické strany. „Bohužel ani přejmenování KSČM by zřejmě nevedlo k její výrazné změně nebo k oslabení její voličské základny,“ myslí si.
***
Ve Frýdku-Místku vznikla v červnu 2003 petice S komunisty dále ne! Její autoři reagovali na spolupráci KSČM a ČSSD po komunálních volbách. V petičním výboru se objevila také herečka a frýdecko-místecká rodačka Ivana Chýlková. „Petice apeluje na zastupitele měst a obcí, jejichž orgány obsadili komunisté, aby se pokusili vytvořit nové koalice bez účasti KSČM,“ řekl iniciátor akce Petr Korč. Petice se rozšířila i do sousední Ostravy a svůj podpis pod ni připojilo přes čtyři tisíce lidí. Přibližně ve stejnou dobu se zrodila v Praze petice s podobným názvem i obsahem. Akce S komunisty se nemluví však byla určena poslancům, senátorům, vládě a prezidentovi. Organizátoři obou petic se dohodli na společném benefičním koncertu, který se konal ve Frýdku-Místku. Během léta 2004 proběhl na frýdeckém náměstí happening Vyhánění rudého démona komunismu z města bubny. Petr Korč tvrdí, že petice je v současnosti stále otevřená.
(lew)
Petici s názvem Zrušme komunisty zatím podpořilo téměř 14 tisíc lidí.