PRAHA 6. května (ČTK) – Česká republika se podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové stále nevyrovnala s komunistickou minulostí. Uvedla to v prohlášení k nedělní události, kdy při prvomájovém setkání příznivců KSČM v Praze na Letné policie zakročila proti dvěma antikomunistickým aktivistům. „Reakce politiků vyjadřujících se k tomuto incidentu jsou podle mého názoru kompenzací jejich nedůsledného řešení této výlučně politické otázky,“ píše Kosinová.
Podle mluvčí jsou to právě poslanci, kteří po listopadu 1989 udělali komunistickou stranu stranou parlamentní a nepostavili ji mimo zákon. Obdobná situace je podle ní také u hnutí hlásících se k neonacistické ideologii. „Tyto otázky nejsou na parlamentní půdě vyřešeny, a nelze tedy očekávat, že je vyřeší policie,“ tvrdí Kosinová.
Policie podle ní nemůže nahrazovat chybějící politická rozhodnutí a problém musí vyřešit potřebná legislativa.
Na prohlášení vzápětí zareagoval senátor Jaromír Štětina. Podle něj komunisté porušují zákon zakazující propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Policie násilně zadržuje ty, kteří poukazují na porušování zákona ze strany KSČM, a přehlíží, když její představitelé vyzývají k násilnému svržení demokratického režimu, tvrdí senátor.
Během mítinku KSČM zadržela policie mladíka z Brna a aktivistu Jana Šinágla. Student byl podle svých slov obviněn z výtržnictví kvůli kopnutí do nárazníku policejního auta. Šinágl chtěl protestovat proti komunismu během projevu šéfa strany Miroslava Grebeníčka.
Okolnostmi zásahu by se měl 10. května za účasti ministra vnitra Františka Bublana a policejního prezidenta Jiřího Koláře zabývat sněmovní branný výbor. Bublan nařídil prošetření zásahu. Policejní akci kritizuje ODS a za „velmi nepřiměřený“ ji označili i senátoři z Klubu otevřené demokracie.
Jiří Šťastný kš