Korespondence senátora Štětiny se Slovak-Georgian Society

Vážení přátelé,
přečetl jsem si blogy pana Čarnogurského i paní Tiny Tiché. Žil jsem prakticky celá devadesátá léta v Moskvě jako novinář a považuji se za člověka s vyhraněným zájmem o Rusko a silně akcentovaným kladným vztahem k Rusku, ruským lidem, ruské kultuře. Ruština je něco jako moje druhá mateřština. Obecně se takový vztah k Rusku nazývá rusofilostvím. Proto mne zarmucuje postoj pana Čarnogurského, vzdělaného muže, člověka, který ví o Rusku jistě více než průměrný český či slovenský občan.  Skoro se odvažuji tvrdit, že se pan Čarnogurský dostává do pozice jakéhosi pseudorusofila, který nechápe novou tragickou etapu ruského národa, který si neuvědomuje, jak cílevědomě je znovu ruský národ ohlupován, zneužíván a ničen. Nevidí, že ti nejlepší  představitelé ruské kultury a politického života znovu, jako už tolikrát, odcházejí do evropské a světové diaspory a ti, kteří zůstávají doma se znovu stávají disidenty.
Pracoval jsem celá léta v Čečensku jako novinář. Ruská armáda čas od času pořádala podobné potěmkinovské zájezdy, jako je ten, kterého se pan Čarnogurský zúčastnil. Lži, které byly novinářům servírovány byly někdy tak obludné, že člověk s normálním morálním kreditem nebyl schopen je za lež vůbec považovat.  Proto se nezávislí ruští novináři, Rusové odmítající kákébáckou mašinerii. nikdy takových zájezdů neúčastnili. Já sám bych se musel stydět, kdybych se jako politik nebo novinář, či jako nezávislý pozorovatel usadil na ruský tank a jel se do Cchinvali podívat, tak jako pan Carnogurský či český stínový ministr zahraničí pan Zaorálek. Jejich účast v kašírovaných představeních organizovaných Federální službou bezpečnosti byl aktem čistě protiruským, protigruzínským i protiosetinským.
S přátelskou úctou
Jaromír Štětina
senátor Parlamentu České republiky
PS. Tento text je možné libovolně publikovat
—– Original Message —–
Sent: Wednesday, October 22, 2008 10:01 PM
Subject: Blog reaction to Jan Carnogursky’s blog“Hot spots of the Caucasus:South Ossetia“
Please find attached link – the reaction (translation into English language) to blog „Hot spots of the Caucasus: South Ossetia“ of Mr. Jan Carnogursky, chairman of the Slovak-Russian Association.

http://ticha.blog.sme.sk/c/168885/Reaction-to-Carnogurskys-blogHot-spots-of-the-CaucasusSOssetia.html#t2

2008/10/8 Slovak-Georgian Society <skgeosociety@gmail.com>

V prílohe Vám pre informáciu zasielam reakciu na blog Jána Čarnogurského „Horúce miesta Kaukazu: Južné Osetsko“.
Please find attached the reaction (in Slovak language) to blog „Hot spots in Caucasus: South Ossetia“ of Mr. Jan Carnogursky, chairman of Slovak-Russian Association.
Martina Ticha
SLOVENSKO-GRUZINSKY SPOLOK
( Slovak-Georgian Society  / slovakeT-saqarTvelos sazogadoeba)