Kontrola BIS není dostatečná

PRAHA-Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS)včera doporučila posílit kontrolu činnosti zpravodajských služeb. Současně tak uzavřela případ kolem úniku tajných informací z BIS.
BIS nedávno připustila,že před třemi lety vynesl její bývalý pracovník tajná data,,která se týkala ekonomické oblasti. V době úniku ale prý byly informace již tři roky staré. Později se je údajně pokoušel zpeněžit,prodej se ale nakonec neuskutečnil. Podle BIS sice byly utajované informace ohroženy, ale nebyly zneužity a nedostaly se k lidem,kteří by je mohli nějak použít. Únikem se nyní zabývá inspekce BIS,která má během šetření postavení policie. Na její práci dohlíží speciální státní zástupce.
Předseda komise Jeroným Tejc (ČSSD)po jejím jednání novinářům řekl,že v souvislosti s únikem informací porušili předpisy dva pracovníci tajné služby. Podle spekulací tisku by mohlo jít o tehdejšího ředitele ekonomického odboru BIS a jeho nástupce. Podrobnou zprávu i s přijatými doporučeními komise vydá začátkem příštího týdne. Zpráva bude mít část tajnou určenou vládě a neutajovanou, pro veřejnost.
»Komise vládě a BIS doporučí,aby provedla procesní audit,který se týká nakládání s utajovanými skutečnostmi. Současně jsme doporučili jednorázově navýšit rozpočet BIS tak,aby došlo k nákupu technického zabezpečení,které poslouží k zamezení úniku informací,«řekl Haló novinám člen komise a místopředseda výboru pro bezpečnost Zdeněk Maršíček (KSČM). Komise BIS současně doporučila přijmout opatření na zvýšení nároků na profesionální přípravu svých příslušníků.»Doporučili jsme posílit kontrolu činnosti zpravodajských služeb,která je podle našeho názoru nedostatečná,« dodal Maršíček.
Komise se včera zabývala také případem materiálů,které jí poskytl senátor JaromírŠtětina (za SZ). Materiály mají podle senátora dokazovat,že tajná služba ve spolupráci s ČSSD zasahovala do práce orgánů činných v trestním řízení v případě bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Odkud je získal,ale odmítá sdělit. Komise zmíněné materiály po obdržení předala k posouzení BIS,která vzápětí potvrdila,že některé z nich jsou v určitém stupni utajení.»Nechali jsme na BIS,jestli uzná za vhodné podat trestní oznámení či nikoli,«uvedl Maršíček. Komise současně požádala ředitele BIS, aby ji o tom,jak bude celá záležitost řešena,informoval.»Kauza není uzavřena,jen jsme ji do doby, než ředitel BIS rozhodne,přerušili,«dodal Maršíček.»My nejsme schopni posoudit,zda se jedná otrestní čin nebo ne,tak musí učinit BIS,«informoval také Tejc. Samotný Štětina však prý počítá s tím,, že na něj kvůli tajným materiálům BIS někdo podá trestní oznámení.