Konflikt v Sýrii je podle šéfky evropské diplomacie vojensky neřešitelný. Poslanci útok kritizovali

aktualne.cz
17. dubna 2018, autor: ČTK

Štrasburk – Konflikt v Sýrii nemá vojenské řešení, dá se vyřešit pouze politickým jednáním. Na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to řekla šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová.

Někteří poslanci kritizovali sobotní vojenský zásah USA a dvou zemí EU (Francie a Británie), jemuž měla podle nich předcházet konzultace v OSN. Někteří si také stěžovali, že EU podle nich nemá v případě Sýrie jednotnou strategii.

„Trump řekl, že syrský režim použil při útoku v Dúmě chemické zbraně, ale experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) tam ani nedojeli a on už zaútočil,“ komentoval vojenský zásah USA, Francie a Británie francouzský poslanec Bruno Gollnisch. Podle něj nebylo logické, aby syrský prezident Bašár Asad použil chemické zbraně v době, kdy měl už pod kontrolou 95 procent východní Ghúty u Damašku.

Totéž si myslí britský poslanec Gerard Batten. „Kdybych radil Asadovi, řekl bych mu, ať to nedělá, když měl už skoro celé území pod kontrolou,“ řekl Batten, podle něhož si tak syrský prezident proti sobě zbytečně poštval mezinárodní společenství. „Kdybych radil (syrské) opozici, řekl bych, pořiďte si chlor, a až vás budou ohrožovat, hoďte to na ně,“ zaspekuloval.

Také portugalská poslankyně Marisa Matiasová odsoudila vojenský zásah USA, Francie a Británie proti syrským vládním zařízením, v nichž syrský režim podle Západu vyráběl či uchovával chemické zbraně. Matiasová, která si před sebe na pultík položila ceduli s nápisem Ruce pryč od Sýrie!, kritizovala, že byl úder proveden bez konzultace s ostatními spojenci a bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

Španělský europoslanec Javier Couso označil sobotní úder USA, Francie a Británie za „agresi vůči suverénnímu státu“ a kritizoval EU, že takový útok provedený „bez souhlasu národních parlamentů“ podpořila, aniž čekala na důkazy od mezinárodních expertů.

Český europoslanec Jaromír Štětina v debatě o Sýrii odsoudil evropské komunistické strany, že „otevřeně kolaborují se syrským režimem a Ruskem“. „Evropští komunisté zahájili novou etapu evropského třídního boje,“ uvedl Štětina v rozpravě. Poté odmítl odpovědět na dotaz jiného europoslance s tím, že nebude veřejně odpovídat na dotaz, je-li od poslance komunistické strany. Šéf rozpravy Štětinovi odpověděl, že se ho dotazoval demokraticky zvolený europoslanec.

Mogheriniová také připomněla, že příští týden se v Bruselu koná mezinárodní konference o Sýrii za spolupředsednictví EU a OSN. Konference ve dnech 24. a 25. dubna se má primárně zaměřit na humanitární pomoc Sýrii, podle Mogheriniové ale bude hledat i způsob, jak „přivést všechny zúčastněné strany k jednacímu stolu“.