Konference v Senátu má přinést fakta o arménské genocidě

Praha 4. dubna (ČTK) – O vyhlazování Arménů v osmanské říši, které Turecko odmítá uznat za genocidu, bude dnes mezinárodní konference v sídle Senátu. Pořádají ji občanské sdružení Armenia Club a senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Účastníci konference mají představit oba názory na tyto události z období první světové války, zejména však fakta a svědectví.

V dubnu 1915 tehdejší osmanská vláda zatkla přes 2300 významných arménských osobností. Arméni tento termín považují za počátek genocidy, při níž v následujících měsících a letech zahynulo až 1,5 milionu arménských obyvatel. Turecko ale tyto události spojuje s bojem proti Arménům, kteří podle něj kolaborovali s ruskými jednotkami. Tvrdí, že obvinění z genocidy má zpomalit přijetí země do Evropské unie.

Na konferenci vystoupí například bývalý předseda slovenské vlády Ján Čarnogurský, který má objasnit slovenský zákon o genocidě Arménů, profesor Manfred Aschke–Lepsius pak obsah obdobné deklarace německého parlamentu.

Tématem předsedkyně Evropsko-arménské federace Hildy Tchoboianové je EU a popírání genocidy Arménů ze strany Turecka. Další účastníci konference mají hovořit o oficiálních tureckých dokumentech i nevládních postojích a dobových svědectvích.