Koncert extremistů v Č.Budějovicích ukončil zásah policie

České Budějovice 17. prosince (ČTK) – Koncert asi 120 pravicových extremistů v Českých Budějovicích ukončil dnes po půlnoci zásah policie. Důvodem byl text písně, který hrála kapela Impérium, informovala ČTK jihočeská policejní mluvčí. Sedm osob policie předvedla. Jsou podezřelí z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Ostatní účastníci koncertu se po výzvě policistů rozešli.

Koncert navázal na odpolední vzpomínkovou akci, při níž skupina fotbalových fanoušků a vyznavačů hudby kapely Impérium uctila památku tragicky zesnulých kamarádů. Jeho dějištěm byla restaurace Nexos. Policisté akci po celou dobu monitorovali. Poté, co zjistili, že ze sálu zní píseň se závadným textem, koncert ukončili, uvedla mluvčí. Následně byli předvedeni členové hudební skupiny a organizátoři.

„Při zákroku bylo použito donucovacích prostředků, nedošlo ke zranění a nebyla způsobena majetková škoda,“ uvedla mluvčí. Někteří z účastníků koncertu se podle dostupných informací střetli s aktivisty na ochranu lidských práv, kteří koncert sledovali.

Naopak bez zásahu policie se obešel sobotní pochod asi 40 příznivců extremistického sdružení Národní korporativismus centrem Českých Budějovic. Účastníci pochodu vykřikovali hesla jako „Čechy Čechům“ a „Nic než národ“.

Policie se v posledních letech často stává terčem kritiky ochránců lidských práv, médií i politiků kvůli rozdílnému postupu při koncertech neonacistů. Naposledy tomu tak bylo v listopadu v Dražicích na Táborsku, kde se sešlo asi 250 extremistů. Policie v této souvislosti pouze prověřuje hajlování jednoho z účastníků koncertu při odjezdu, jehož byl svědkemsenátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených).

„Zcela jasně jsem viděl, jak jeden z těch účastníků, a oni byli všichni opilí ti náckové, výsměšně hajloval na policisty a skupinu novinářů,“ uvedl. Když se zeptal nejbližšího policisty, zda hajlujícího nezadrží, strážce zákona mu prý odpověděl: „A to za ním mám snad utíkat?“

Policejní asistence provázela i říjnový koncert asi 80 skinheadů v Plzni. Organizátoři jej sami ukončili poté, co někdo z účastníků v sále provolával nacistický pozdrav Sieg Heil. Policisté případ prošetřují pro podezření z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Bez incidentů a zásahu policie skončil červencový koncert zhruba stovky příznivců hnutí skinheads v Krásném Údolí na Karlovarsku.

Zřejmě největší kritice čelila policie loni v září, když nezasáhla proti koncertu neonacistů v Křtěticích na Strakonicku. Tehdy se do věci vložil policejní prezident Vladislav Husák, který nakonec dva policejní šéfy odpovědné za nepodařený zásah potrestal snížením hodnosti.

Několikrát také policie akci ukončila. Loni tak dopadly třeba sraz skinheads v Chrástu u Plzně nebo akce v Libavském Údolí na Sokolovsku. Nejznámější zásah proti skinheadům se uskutečnil v listopadu 1997. Policie zabránila konání srazu skinheadů v Kolešovicích na Rakovnicku, když střežila rakovnické nádraží i další přístupové cesty a skinheady vracela zpět do míst, odkud přijeli. Rakovnický policejní šéf byl ale tehdy obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, v září 1999 nakonec dostal prezidentskou milost.