Praha – Podle politologů mělo k zákazu komunistické strany dojít hned po roce 1989. Nyní už je příliš silná.
Zákazem KSČM se pravděpodobně bude zabývat Senát. Návrh novely trestního zákona, který vysloveně zakazuje propagaci komunismu a nacismu, prošel senátním výborem pro vzdělávání, vědu a kulturu.
„Novela je stále na stole a doufám, že ji plénum Senátu bude projednávat,“ uvedl senátorJaromír Štětina (za Stranu zelených), který je spolu se senátorem Martinem Mejstříkem (za Cestu změny) iniciátorem petice www.zrusmekomunisty. cz. Štětina soudí, že Senát by mohl novelu schválit . „Mezi členy ODS máme dostatečný počet spojenců,“ dodal Štětina. Přesto je skeptický k tomu, že by zákon nakonec odsouhlasila i Poslanecká sněmovna. „Při přesile sociálnědemokratických a komunistických sil je to nepravděpodobné,“uznal senátor. Svojí iniciativou chce dosáhnout především toho, aby KSČM nemohla ve svém názvu používat slovo komunistická. „Právě to je největší propagace komunismu,“tvrdí Jaromír Štětina. Politologové však soudí, že na zákaz komunistické strany už je pozdě. „Komunistickou stranu bylo možné zakázat v roce 1990. Tenkrát se k tomu nikdo neměl, protože komunisté byli důležití pro dělení politické moci, které tehdy probíhalo,“ upozornil politolog Bohumil Doležal. Podle jeho názoru by změna názvu KSČM při zachování její současné ideologie vedla pouze k vytvoření nepřehledné politické situace v zemi. „Mohou se sice přejmenovat na Stranu socialismu a míru, ale pořád to budou stejní komunisti jako předtím. Najednou by nebylo vidět, kdo je darebák a kdo je slušný člověk,“ zmínil Doležal.
Změna názvu KSČM by navíc paradoxně mohla vést k celkovému posílení levice. Pro ČSSD by se totiž stala mnohem přijatelnějším partnerem.
Představitelé KSČM úvahy o změně názvu strany striktně odmítají. „Je to naprostý nesmysl,“ reagoval poslanec Evropského parlamentu za KSČM Miloslav Ransdorf. Strana si je velmi dobře vědoma své síly, letos ji preference voličů vynášejí na druhé až třetí místo. „ PanŠtětina zapomíná, že v demokratické společnosti nezáleží na momentálním poblouznění mysli některého senátora, ale suverénem je volič. Ten rozhoduje o tom, jaká je politická scéna,“konstatoval Ransdorf. Jaromír Štětina chce přesto zrušení komunistické strany dotáhnout do konce. Tvrdí, že kvůli ní Česká republika zůstává jediným ostrůvkem ve střední Evropě, kde je v parlamentu zastoupená strana založená na stalinských principech
Region| Jižní Čechy
Publikováno| Českobudějovické listy; Události; 02
Publikováno| Českokrumlovské listy; Události; 02
Publikováno| Listy Jindřichohradecka; Události; 02
Publikováno| Listy Písecka; Události; 02
Publikováno| Listy Prachaticka; Události; 02
Publikováno| Listy Strakonicka; Události; 02
Publikováno| Táborské listy; Události; 02
ID| 65f532d4-95b3-42f2-a272-17a1e8ebb195