Komise pro posouzení ústavnosti KSČM bude možná dál fungovat

Praha 5. listopadu (ČTK) – Dočasná senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM, kterou vede Jaromír Štětina (za Stranu zelených), bude možná fungovat i v novém funkčním období. A to i přesto, že už svou základní činnost dokončila a Senát minulý týden schválil její závěrečnou zprávu. ČTK a Právu to dnes řekla předsedkyně senátorského Klubu otevřené demokracie (KOD) Soňa Paukrtová po setkání se zástupci ODS, s nimiž jednala o povolebním uspořádání horní komory.

Důvodem pro zachování komise, jedné z dosavadních devíti, je podle Paukrtové právě stanovisko Senátu k závěrům komise. Podle něj by se totiž Nejvyšší správní soud měl zabývat důvodným podezřením, že KSČM porušuje ústavu a zákony. Na soud by se kvůli tomu měla obrátit vláda, doporučila komise. Štětina chce proto podle Paukrtové dál jednat tak, aby soud zjištěné poznatky komise skutečně projednal. Komise nemá žádné zvláštní provozní náklady, „tam si myslím, že problém není“, dodala Paukrtová.

Klub by podle ní rád získal také předsednictví jednoho z devíti výborů v horní komoře vzhledem k tomu, že neaspiruje na obsazení křesla ve vedení horní komory. Paukrtová ale zatím nechtěla být konkrétnější, o který výbor by se jednalo. „Je to na začátku. Uvidíme, jestli naše požadavky budou akceptovány, spíš bych to tak úplně neviděla. Budu příjemně překvapena, když to vyjde,“ řekla Paukrtová. Klub by rád získal předsednictví také v komisi pro rozvoj venkova.

Klub otevřené demokracie je početně nejmenší ze čtyř frakcí v horní komoře, se šesti senátory má však jen o jednoho člena méně než klub KDU-ČSL. Obě frakce přišly o řadu svých členů kvůli jejich prohře ve volbách, KOD ale získal dva senátory ze zaniklého klubu SNK – Igora Petrova (SNK ED) a Janu Juřenčákovou (za hnutí Nezávislí starostové pro kraj).

„Ona měla největší touhu býti v našem klubu, protože ji poskytneme největší možnou svobodu. To, že máme na některé věci rozdílné názory, nic na věci nemění. V těch zásadních věcech máme poměrně jasno,“ uvedla Paukrtová.

Juřenčáková spolu s další bývalou členkou klubu SNK Lianou Janáčkovou (za hnutí Nezávislí) na sebe upozornily mimo jiné tím, že v prezidentské volbě hlasovaly pro Václava Klause na rozdíl od ostatních členů klubu. Bez klubového zázemí nezůstala ani Janáčková, už týden je členkou klubu ODS. Ten tak má 36 členů a je nejsilnější senátorskou frakcí. Vítěz voleb – ČSSD – má 29 senátorů, komunisté zůstali v Senátu pouze tři.

mhm mkv