Klub otevřené demokracie podpořil kubánské disidenty

Senátorský Klub otevřené demokracie, jehož člen Jaromír Štětina byl minulý týden na Kubě na „poloilegální návštěvě“ místních disidentů, podpořil výzvu kubánských disidenů mezinárodnímu společenství, aby pomohlo zastavit represi vůči představitelům opozice proti režimu Fidela Castra.

Společenství by mělo podle výzvy vytvořit Mezinárodní výbor „proti agresi namířené do řad ostrovního disentu“.
Výzvu dnes v Praze předal Jaromír Štětina také předsedovi Parlamentního shromáždění RE René van der Lindenovi.

Autoři výzvy z kubánského Sdružení pro podporu občanské společnosti upozorňují na to, že v posledních měsících na Kubě vzrostla represe proti lidem, kteří vyjadřují různými způsoby nesouhlas s ekonomickou, politickou a sociální situací této země.

Desítky Kubánců jsou podle autorů výzvy Castrovým režimem mobilizovány k fyzickému a verbálnímu násilí proti opozici ve snaze předstírat, že jde o spontánní nesouhlas. Podle disidentů je to ale kubánská vláda, která prostřednictvím politické policie a za podpory Komunistické strany Kuby organizuje, koordinuje, materiálně zajišťuje a připravuje takzvané mítinky zapuzení.

Velké množství lidí, kteří byli loni obviněni z politických důvodů, bylo odsouzeno podle paragrafu s názvem „předběžná nebezpečnost“, uvádějí autoři výzvy. Podle nich se desítky těchto osob včetně nejznámějších vězňů svědomí nacházejí v kritickém zdravotním stavu.

Evropský parlament počátkem února odsoudil pronásledování opozice, útlak a nerespektování základních svobod na Kubě. Vyzval režim Fidela Castra, aby okamžitě propustil na svobodu všechny politické vězně. Parlament nepřímo vybídl i ke změně politiky Evropské unie vůči Kubě. členské země se počátkem loňského roku rozhodly pozastavit dosavadní diplomatické sankce v naději, že Castrův režim na oplátku projeví větší vstřícnost.