Klaus přiznal, že těžko vybírá lidi do ÚS

PRAHA – Prezident Václav Klaus nemá „přetlak“ kvalitních osobností na soudce Ústavního soudu a ti vysoce odborní kandidáti mají za sebou členství v komunistické straně.

Podle šéfa horní parlamentní komory Přemysla Sobotky (ODS) se včera Klaus s tímto poznatkem svěřil nově zvoleným senátorům, když je pozval na Pražský hrad.

„Řekl jim to veřejně. Prezident je tudíž v nelehké situaci a my také,“ uvedl na dotaz Práva předseda Senátu. Vyjádřil přesvědčení, že mnozí senátoři do budoucna už nebudou zamítat kandidáty jenom proto, že je nominoval Klaus.

Na další dotaz, zda bude i nadále dřívější členství nominovaných v KSČ pro zákonodárce nepřekonatelnou překážkou, Sobotka uvedl, že se o tom na Hradě diskutovalo. „Někteří senátoři se s tím prostě nedovedou vyrovnat. Když někdo dosáhl titulu profesor nebo docent, z valné části takovouto (stranickou) kariérou prošel,“ připustil. Jak uvedl pro Právo komunistický senátor Vlastimil Balín, obdobně hovořil i prezident, když apeloval na procitnutí senátorů z představ, že existují kandidáti s životopisem až po listopadu 1989.

„A ti, kteří jsou, to prezidentovi většinou odmítli kvůli svému nízkému věku (hranice pro ÚS je 40 let – pozn. red.). Nabídku očekávají až tak v pětapadesáti letech,“ tlumočil Balín Klausovo zjištění.

Prezident své hosty také nabádal k bdělosti při aplikaci evropských norem do české legislativy. „Abychom odlišovali, zda je to požadavek EU, či jen přání vlády,“ vysvětlil Sobotka.

Mezi loni zvolenými senátory chyběl na Hradě podle šéfa Senátu jen Tomáš Jirsa (ODS), který je v cizině. Senátorské křeslo z Prahy 11 není obsazeno, neboť Nejvyšší správní soud tamní výsledek voleb zrušil.

Chyběli i František Příhoda (ODS) a Milan Špaček (KDUČSL), kteří byli zvoleni v doplňovacích volbách dříve a Hrad je už nezval.

Prezident Václav Klaus přijal včera na Pražském hradě nové senátory. Mezi nimi byli (zleva) Jan Horník, Jaromír Štětina a Igor Petrov.