Kids for Europe

V pondělí 22. 5. 2017 studenti Gymnázia Třebíč navštívili v rámci projektu „Jak to vidíš ty, co je pro tebe Evropa?“ Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR v Praze. Projekt probíhal pod záštitou europoslance Jaromíra Štětiny a poslankyně Parlamentu ČR Niny Novákové.

Kolem deváté hodiny ranní jsme vystoupili z autobusu u Úřadu vlády ČR, který se nachází pod Pražským hradem. Odtud jsme se pak přesunuli na adresu Sněmovní 1, konkrétně do místnosti číslo 205. V těchto prostorech Poslanecká sněmovna sice nezasedá, ale slouží k politickým diskuzím poslanců ČSSD. Zde jsme se také poprvé setkali se studenty pražské průmyslové školy ze Smíchova, kteří s námi diskutovali o důležitých tématech, jako jsou např. přijetí eura v ČR do roku 2020, vstup Turecka do EU, klesající důvěra v EU, článek 50 Lisabonské smlouvy, společná evropská armáda či migrační krize.

Průběh debat byl často opravdu zajímavý. Mnozí ze studentů by v argumentaci předčili některé současné politiky. Hlavním cílem programu bylo probudit zájem mladé generace o politiku a dění v Evropě i ve světě a prohloubit informovanost o dění v EU. Během programu se studenti naučili formulovat své myšlenky, vhodně argumentovat a prezentovat své názory kultivovanou formou.

Začátek i konec debaty oživilo kulturní vystoupení gymnazistů a zároveň studentů ZUŠ Třebíč. Ti tak hlavnímu městu ukázali, že mají znalosti nejen o zahraniční integritě, ale oplývají také uměleckým nadáním. Předvedli bravurní hru na klavír, kytaru i jiné hudební nástroje.

V poledne nás čekal chutný oběd v Poslanecké sněmovně. Místy to vypadalo, že ti, kteří nezvažovali vstup do politiky během diskuze, by byli během oběda ochotni i změnit názor.

Dalším cílem naší výpravy byl Thunovský palác, kde se nacházejí hlavní prostory Poslanecké sněmovny. Zde probíhají řádná zasedání. Během krátké prohlídky jsme se mimo jiné dozvěděli, proč se v dnešní době i přes všechny moderní technologie výroky poslanců stále zaznamenávají těsnopisem.

Naší poslední zastávkou bylo pražské Rudolfinum, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí ze zákulisí České filharmonie.

Domů jsme se vraceli plni dojmů a v autobuse probíhaly ještě další diskuse o tom, co jsme ten den viděli a slyšeli a jak to na nás zapůsobilo.

Martin Pešl, 7.G, Gymnázium Třebíč