Kdo má na svědomí šest mrtvých?

ZKRAJE TÝDNE

Prvním v té neuvěřitelné sérii podivných úmrtí byl v roce 1992 přerovský gynekolog MUDr. Zdeněk Měřický, jeden z informátorů tehdejšího důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Byl nalezen zastřelený pistolí ráže 6,35. Policie konstatovala sebevraždu. Měřický pomáhal Hučínovi odhalovat bývalé estébáky ve státní správě.
Druhým informátorem Vladimíra Hučína, který v roce 1992 údajně spáchal sebevraždu, byl student Pavel Trhlík. Byl nalezen oběšený – v poledne na vlastním pracovišti. I on zjišťoval bývalé členy StB ve státních složkách, konkrétně ty, kteří přešli do BIS.
V roce 1993 zemfiel v nemocnici na následky mnohačetných zranění způsobených neznámými pachateli majitel restaurace Otakar Křivánek, jiný z informátorů tehdejšího důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Jeho tělo neslo stopy mučení. Od roku 1990 Křivánek sledoval bývalé příslušníky StB.
V roce 1999, v den vstupu České republiky do NATO, vybuchla na přerovské policejní služebně nalezená taška s rozbuškami. O život přišel příslušník policie Stanislav Podepřel. Byl to jeden ze série dosud neobjasněných výbuchů na Přerovsku. Komunisté se snažili obvinit z výbuchu Vladimíra Hučína. Člen extremistické strany Ludvíka Zifčáka David Pěcha jej přímo označil jako pachatele. Byl Hučínem žalován a v roce 2003 odsouzen pro trestný čin pomluvy. V té době ještě David Pěcha netušil, že bude šestým mrtvým v této řadě úmrtí.
Pátým mrtvým příběhu, v jehož společném jmenovateli je kauza Hučín, Bezpečnostní informační služba a bývalí příslušníci StB, je Hučínův ošetřující lékař MUDr. Jan Chmelař. Zemfiel po nervovém vypětí na srdeční slabost po sérii výslechů, soudních jednání a domovních prohlídek iniciovaných Bezpečnostní informační službou v roce 2005. BIS v té době hledala všechny možnosti, jak nekompromisnímu Hučínovi, který příliš mnoha vlivným lidem šlapal na paty, přišít vykonstruovaný trestný čin.
Poslední mrtvý v hučínovské epopeji je již zmíněný David Pěcha. Sedmadvacátého července tohoto roku byl nalezen mrtev pod okny svého panelového domu. Policie uvedla jako příčinu smrti sebevraždu. Údajně zanechal dopis na rozloučenou, jehož obsah policie tají.
Trestní spis Davida Pěchy ze soudního sporu s Vladimírem Hučínem se má stát jedním z důkazů v novém, dlouho očekávaném soudním sporu Vladimíra Hučína s Tomášem Hradílkem, bývalým ministrem vnitra. Hradílek dodnes veřejně tvrdí, že organizátorem teroristických výbuchů je Vladimír Hučín. Hučín jej žaloval. Potenciální Hučínův svědek zemfiel několik týdnů pfied soudním jednáním, které bude zahájeno 8. září 2009 v Ostravě. Podle Hučína byl právě Pěcha klíčem k odhalení viníků teroristických útoků v Přerově.
Deset let se už policie, státní zástupci a BIS snaží zničit nezlomného Hučína. Soudy všech stupňů jej přitom plně očistily. Nikdo za Hučínův ničený život ani šest mrtvých nenese odpovědnost.

Foto popis|

O autorovi| Jaromír Štětina, senátor a spisovatel