Kdo bude novým předsedou Senátu?

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Tady Jiří Paroubek dnes prozradil, že by sociální demokraté poté, co posílili v Senátu, takže by měli usilovat o dohodu o novém předsedovi Senátu, protože předseda Senátu se mění co dva roky po každých senátních volbách, počítá ODS s tím, že Přemysl Sobotka by měl pokračovat, pane místopředsedo Bendle?

Petr BENDL, místopředseda strany /ODS/
——————–
Vzhledem k tomu, jaké je složení Senátu, já nevidím důvod k tomu, aby se předseda Senátu měnil.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Počítáte tedy s tím, že Přemysl Sobotka bude kandidovat jako občanský demokrat a jako dosavadní šéf Senátu?

Petr BENDL, místopředseda strany /ODS/
——————–
Já věřím tomu, že Přemek Sobotka předsednické křeslo v Senátu obhájí.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Sociální demokraté nabízejí spolupráci lidovcům. Vábíte lidovce. Podle Jiřího Paroubka Petr Pithart by byl ideálním předsedou Senátu. Vy si myslíte, že to je, že to dobrý tah, když lidovci mají jenom sedm křesel v Senátu?

David RATH, poslanec /ČSSD/
——————–
Tak je logické, že na pozici předsedy Senátu by asi mělo dojít k nějaké změně. ODS má prezidenta republiky, má předsedu Senátu, má premiéra, zatím ještě má i hejtmany, takže, takže určitě pro zdraví té demokracie je vždycky lepší, když tyto vrcholné pozice nejsou obsazeny politiky z jedné politické strany. Tudíž a ODS ztratila naštěstí v Senátu svoji nadpoloviční většinu, která ji naprosto umrtvovala, ten Senát poslední roky připomínal spíše sjezdy ODS, než politickou komoru, která nějakým způsobem něco má v té politice dělat, nebo někdo tomu říkal razítko na dopisech Mirka Topolánka, a tudíž …

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Počkejte, vy nebudete kandidovat svého předsedu Senátu?

David RATH, poslanec /ČSSD/
——————–
No, možná, že ano, ale my v tuto chvíli nemáme dost hlasů, abychom ho mohli sami zvolit. Čili my samozřejmě budeme velmi pečlivě vyjednávat s jednotlivými aktéry, kteří v Senátu mají vliv, a to jméno pana Pitharta, to spíše byla jedna z možných variant, o kterých se jistě dá debatovat, jistě dá uvažovat. V tuto chvíli to není nějaké naše jasné rozhodnutí, nějaká naše nominace, ale je to, nicméně on dělal už dvakrát v minulosti předsedu Senátu, nelišil se v nějakých v uvozovkách problémech od současného šéfa Senátu, byl z našeho pohledu více nadstranický, zatímco současný šéf Senátu jasně hraje ještě jasněji než samozřejmě třeba prezident Václav Klaus v tričku a v barvách ODS a pomáhá ODS, čili ten není nadstranický, nebo dokonce nějaký nad Senátem stojící předseda, ale je to předseda ODS, a tudíž změna za člověka, výměna za člověka z jiné politické strany by určitě byla žádoucí.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Jak se na to dívají místopředsedové dvou menších koaličních politických stran Ondřej Liška a David Macek? Jste, Davide Macku, ochotni vyjednávat se sociálními demokraty o změně na pozici předsedy Senátu a nabídnout případně Petra Pitharta jako jedno ze jmen?

David MACEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Tady toto je záležitost, kterou nám sociální demokraté vzkazují dnes a vzkazují přes média, takže je otázkou, na kolik je tato případná nabídka míněna vážně. Jisté je samozřejmě to, že Petr Pithart už prokázal, že byl mimořádně kvalitním předsedou Senátu. Petr Pithart je vůbec vzácný politik v českých podmínkách a určitě by byl velmi dobrým předsedou Senátu i v následujícím období. Ale jestli ještě jenom dovolíte k tomu těsně předchozímu tématu, kde jsme nedostali možnost se vyjádřit, víte, mě vůbec neuklidnilo, když Angela Merkelová po naléhání Saši Vondry konstatovala, že ta skupina zemí tvořících eurozónu, nebude nějak formalizovaná, protože stačí to, že tato skupina v tuto chvíli se neformálně schází, že si připravuje stanoviska pro jednání té Evropské rady následné a je to přesně to, čeho se obávám, že tady se vlastně potichu vytváří jakési pevnější jádro v rámci Evropské unie. A opakuji, už jsem to dnes jednou řekl, pro Českou republiku je záležitostí strategického významu nebýt mimo to hlavní jádro, mimo to politické jádro evropské integrace. Pokud by neprošla Lisabonská smlouva, což se doufám nestane, ale ani my v této věci moc nepřispíváme jako Česká republika ke klidu v Evropě, tak je logické, že právě tato skupina zemí eurozóny, do které už je zváno i Slovensko, že právě ta by potom se stala potenciálním tvrdým jádrem evropské integrace a pro nás by to nebylo vůbec dobré. Na toto nebezpečí chci upozornit.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Odpovězte mi tedy jednoznačně, myslíte si z pohledu KDU-ČSL, že by po obměně třetiny Senátu měl Přemysl Sobotka býti předsedou Senátu, nebo jste ochotni, byť jste se to dozvěděli z médií, přistoupit se sociálními demokraty na vyjednávání například o vašem předsedovi Senátu?

David MACEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Asi by nebylo přirozené od místopředsedy KDU-ČSL, kdyby si nepřál mít v čele Senátu Petra Pitharta jako člena KDU-ČSL, takže je to věc, o které samozřejmě můžeme jednat, ale opakuji, že to k nám šlo pouze přes média, a to nepovažuji zatím za úplně vážně míněnou nabídku.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Je to vážně míněná nabídka, Davide Rathe?

David RATH, poslanec /ČSSD/
——————–
Tak já myslím, že sociální demokracie určitě nebude chtít v čele Senátu současného předsedu Přemysla Sobotku právě z těch důvodů, které jsem řekl, a tudíž čekám, že v nějaké brzké době poběží konzultace, kdo by mohl případně současného předsedu Senátu za ODS vyměnit.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Ondřej Liška, vy v Senátu máte jednoho sympatizanta, je to senátor Štětina, který kandidoval byť jako nestraník, na kandidátce zelených. Myslíte si, že je, když se Senát obměnil, na místě změnit předsedu Senátu, respektive neprodloužit v následujících dvou letech mandát Přemyslu Sobotkovi?

Ondřej LIŠKA, ministr školství /SZ/
——————–
Já si myslím, že je to zcela legitimní úvaha, to není nic osobně proti panu Sobotkovi. Já si myslím, že byl důstojným a dobrým reprezentantem Senátu, ale je to dvouleté období, Senát se proměnil a musím říci, že i otázka následující je pro mě důležitá, totiž, že v klubu ODS v Senátu působí i ti členové, senátoři, kteří jsou, kteří patří k tomu tvrdému euroskeptickému jádru ODS a Senát v těch minulých měsících rozhodně nepřispíval k co nejrychlejšímu schválení Lisabonské smlouvy, kterou já považuju za téma číslo 1 do konce tohoto roku, která jde daleko za horizont úzkých stranických zájmů, protože se týká celé naší země. Za B čeká nás velmi důležitá debata, o které hovořili pan kolega Macek, které my zelení přikládáme velkou úlohu také, a to jest přidružení se k eurozóně, přijetí eura, které, s kterým podle našeho názoru nemáme otálet. Je to důležité jak pro naši ekonomiku, tak i jako politický výraz přihlášení se k co nejefektivnějšímu zvládnutí globální finanční krize. A důležitou úlohu v tom bude hrát i ten příští předseda nebo předsedkyně Senátu. Já tady nechci vést žádná vyjednávání před kamerou, to skutečně by bylo nesprávné a nedůstojné všech kandidátů, ale pokud se objeví jména jako Petr Pithart, i on by byl určitě důstojným kandidátem a správným člověkem na správném místě, ale to jsou jednání, která se teprve povedou a my bychom je tady rozhodně neměli uzavírat, natož nějak rozsáhle načínat.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Konstatuje první místopředseda zelených Ondřej Liška a děkuji i místopředsedovi KDU-ČSL Davidu Mackovi, že jste si udělali oba dva čas na dnešní Otázky.

David MACEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Děkuji za pozvání. Na shledanou.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Tak, Petře Bendle, jste …, to vypadá zajímavě, že menší koaliční strany by byly ochotny přistoupit na to, aby byl jiný předseda Senátu. Jste připraveni na tu variantu, že neuhájíte post předsedy Senátu?

Petr BENDL, místopředseda strany /ODS/
——————–
Já myslím, že pozice sociální demokracie je jasná. Ta se teď bude snažit rozlamovat vládní koalici a bude se snažit drobit a dělit a bude se snažit vlastně získávat a nakupovat si naše koaliční partnery. Já doufám, že oni si velmi dobře uvědomují skutečnost, že když, že něco takového, o něco takového se sociální demokracie bude snažit, že se bude snažit říkat – nechcete tam radši vašeho kandidáta, třeba bysme mohli více spolupracovat, nechcete se trošku postavit …

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Když se chováte proevropsky, jak tvrdili oba dva menší koaliční …

Petr BENDL, místopředseda strany /ODS/
——————–
… trucovitěji vůči té, vůči té vládě, já bych to nepovažoval za dobrý signál. Neměli bysme odvahu hledat, řeknu, trojkoaliční koncept i uvnitř Senátu, byla by to velká škoda a znamenalo by to jenom tolik, že se odlamuje další díl, řeknu, spolupráce v rámci té koalice a bylo by to na vážnou diskusi.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Zatím z těch prohlášení se vám tedy zdá, že jsou k tomu svolní odlomit?

Petr BENDL, místopředseda strany /ODS/
——————–
Já myslím, že to slyšeli prvně a ani to není vydiskutováno na jejich grémiích a centrech, že toto vezmou v potaz zcela určitě a věřím, že zachovají chladný rozum.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
A byl by to tedy pro ODS vážný problém, kdybyste ztratili předsedu v Senátu?

Petr BENDL, místopředseda strany /ODS/
——————–
To není o předsedovi Senátu, o ztrátě, to je o nějaké elementární důvěře, která by v tom konceptu tříkoaličním měla být a kterou se samozřejmě sociální demokraté budou snažit narušit tím, co tady koneckonců říkal pan poslanec Rath.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Je to tak, že čím hůř v koalici, tím vy se tomu usmíváte a proto jste ochotni mluvit o Petru Pithartovi?

David RATH, poslanec /ČSSD/
——————–
Ta koalice tak, jak vládne, škodí. Čili je potřeba udělat všechno proto, aby co nejrychleji skončila.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Petr Pithart je tedy tím …

David RATH, poslanec /ČSSD/
——————–
A ona škodí, jak jsem říkal, jak dovnitř, tak navenek, protože i předseda Senátu je významná figura. Bude hrát jistě roli v rámci toho evropského předsednictví a tady najednou jste slyšeli, že na konkrétních věcech, o programových věcech máme blíž v mnoha bodech k lidovcům a k zeleným. Kdyby nebyli pod brutálním tlakem ODS, to znamená přijetí eura, kterého se ODS z nejasného důvodu bojí jak čert kříže a dělá všechno proto, aby euro u nás nikdy nebylo, už ho mají i na Slovensku a my ho, pánbůh ví, kdy budeme mít, pokud tady povládne ODS. Další věc je otázka i toho radaru, čili to jsou všechny věci, na který my se víc shodnem aspoň zčásti lidovců, když odmyslíme pana Kalouska, kterého beru jako výsadek ODS uprostřed lidoveckého tábora, čili to je takové kukaččí vejce ODS, které tak jako vyhazuje ty pravé lidovce z toho hnízda, ale čili opomineme-li jeho a jeho skupinu, tak v podstatě těchto věcech přístupu k evropské integraci, k euru, k budoucnosti Evropy máme k lidovcům a k zeleným daleko blíž.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Ale zatím, a zatím jste se ale nezeptali samotného Petra Pitharta, takže dělá se účet, ale bez hostinského, že …

David RATH, poslanec /ČSSD/
——————–
Já jsem také říkal, že je to možná úvaha, o které jsme připraveni diskutovat. Čili není to v žádném případě v tuhle chvíli jasný návrh, který by ležel někde na stole a o kterém by se teď nějak horečně vyjednávalo. Je to prostě úvaha, že v čele Senátu podle mého soudu musí skončit reprezentant poražené ODS.