Kauza Čunek paralyzovala poslaneckou sněmovnu

Přerovský státní zástupce Radim Obst prý byl z případu Jiřího Čunka odvolán „kvůli procesním pochybením“. O výměnu dozorujícího státního zástupce žádali i advokáti Jiřího Čunka. Kauzu nyní přebírá jihlavské státní zastupitelství, což vyšetřování případu opět prodlouží. Sociální demokraté se vzbouřili, opustili jednání poslanecké sněmovny a předseda Miloslav Vlček její jednání ukončil.

„Základní důvody, které vedly k rozhodnutí, spočívají v určitém obecném procesním nedostatku. Lze to označit za procesní chybu. Druhý důvod spočívá v nestandardním policejním vyšetřování, na které státní zastupitelství nereagovalo,“ zdůvodnila Obstovo odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Sám Obst případ odmítl komentovat.

Výhrady k policejnímu vyšetřování se týkají například faktu, že si policejní vyšetřovatel Milan Šošovička posílal e-maily s hlavní svědkyní, v nichž konzultovali otázky výslechu. A také toho, že se policie zajímala o minulost Jiřího Čunka ještě před rokem 2002, což nebylo nutné. Chybou Radima Obsta pak bylo, že tyto prohřešky neřešil. Navíc podle ředitele trestního odboru Nejvyššího státního zastupitelství Stanislava Potoczka bylo „trestní stíhání vedeno místně nepříslušným státním zástupcem“.

Politický tlak Vesecká vyloučila

Okamžitě po zveřejnění informace o Obstově odvolání se na politické scéně vyrojily domněnky, že za změnou stojí politické tlaky. „Pokud se potvrdí, že ta kauza byla skutečně odebrána příslušnému státnímu zastupitelství, je to vážné porušení demokratických principů právního státu, k jakému v České republice nedošlo od listopadu 1989,“ řekl například první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociální demokraté a komunisté byli tak rozhořčeni, že dokonce na protest opustili Poslaneckou sněmovnu. Blokovat její jednání chtějí až do úterý.

Renata Vesecká ale podobné domněnky razantně odmítla, stejně jako zástupci ODS. „To není téma pro politiky, to je téma vysoce odborné a téma nejvyššího státního zástupce,“ řekl novinářům předseda poslaneckého klubu strany Petr Tluchoř a dodal, že nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nastoupila na svůj post ještě za vlády vedené ČSSD.

Předseda lidovců Jiří Čunek Obstovo odvolání přivítal. Potěšen je i senátor Jaromír Štětina, který poukazoval na problematickou praxi severomoravských orgánů činných v trestním řízení a na možné kontakty vyšetřovatele Obsta s StB. „Konečně bude případ Jiřího Čunka spravedlivě vyšetřován. ČSSD se pokouší politizovat něco, co si politizaci nezaslouží,“ komentoval aktuální dění pro TÝDEN.cz Štětina. A dodal, že se nedomnívá, že by rozhodování Renaty Vesecké přímo ovlivnily jeho zásahy.

Odvolání hrozí i vyšetřovateli

Vyšetřování případu Jiřího Čunka bude nyní dozorovat jihlavský státní zástupce Arif Salich, což případ nejspíš o něco zdrží.

Dnes končí lhůta pro prostudování vyšetřovacího spisu, kterou dostali advokáti vyšetřovaných na prostudování podkladů; Čunkův obhájce Eduard Bruna marně žádal o její prodloužení. Podle informací Hospodářských novin Bruna navrhuje policii, aby vyslechla ještě sedm svědků, a také vyšetřovatele Šošovičku. Server Aktuálně.cz informoval o tom, že by k odvolání vyšetřovatele dojít mohlo.

Poté, co si případ nový státní zástupce prostuduje, rozhodne o tom, zda podá proti Jiřímu Čunkovi obžalobu. Pokud by tak učinil, hrozí komplikace i vládě. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg totiž řekl, že nechce být ve vládě s člověkem, který je žalován.