Kámen sporu“ v Letech díky Vám zmizel

Karel Schwarzenberg

To je dobře, pane senátore, že jste pomohl panu starostovi z obce Lety a nechal jste ten třítunový kámen, který tam dala Národní strana, odvézt někam do lesů. Taková sousedská výpomoc se mně líbí. Chápu, že odstranění kamene byl pro malou obec velký finanční náklad. Pro Romy, jejichž předkové tam zahynuli v koncentračním táboře, bylo by odhalení kamene, který tam dovalila Národní strana, prohrou a pohanou těch mrtvých. Tím, že jste ten šutr nechal odvézt, zmizel důvod střetnutí těchto dvou skupin.
Nebýt toho kamene a tahanice kolem slova, zda to byl sběrný nebo koncentrační tábor, tak by se naše média a přes ně i veřejnost o to nezajímala. Což by ale byla škoda, protože znát minulost je součástí identity jedince i národa. Kvůli této demonstraci přijela europoslankyně Hybášková, poslanec Karásek, senátor Štětina, štáby televizí, zástupci rozhlasů a samozřejmě i všichni romští předáci. Nebýt té provokace Národní strany, Romové by nezískali pro svoji kauzu nikdy tolik publicity.
Ten kámen měl provokovat. Moudrostí pana starosty a Vaší pomocí neměly tyto dvě skupiny symbol střetu mezi sebou, „kámen sporu“ chyběl. Romští předáci prokázali svoji jednotu, alespoň v této kauze, a Národní strana, že má více bodygardů než členů. Kéž by se podobným, jedním hrábnutím drapákem mechanické ruky daly odstranit i jiné spory a kameny, které mezi námi leží. Občas by bylo dobré tím naložit i některé lidi. Než by se z lesů vrátili, bylo by mnohé vyřešeno.