Senátor Štětina mu dosvědčil, že prý zůstává čestným člověkem
Praha – Strmý pád z politických výšin se Miroslavu Kalouskovi podařilo přibrzdit. Uhájil křeslo šéfa poslanců KDU-ČSL, i když se včera hlasovalo o jeho sesazení.
O tom, že Kalouskův vliv na stranu zůstává i po rezignaci na pozici šéfa strany z minulého týdne veliký, svědčí to, že pro odchod Kalouska i z funkce ve Sněmovně hlasovali jen čtyři straničtí kolegové – Cyril Svoboda, Tomáš Kvapil, Jiří Carbol a Ludvík Hovorka.
Stranická revolta proti Kalouskovi poté, kdy navrhl v KDU-ČSL jednat o vládě s ČSSD tolerované komunisty, opět oživila nesmiřitelné soupeření ve straně mezi Kalouskem a Svobodou. Kalousek například říká, že při jednání s Paroubkem v Kramářově vile slyšel od sociálních demokratů, že Svoboda usiluje o nějaké křeslo. Proti sesazení Kalouska v poslaneckém klubu se včera postavila většina poslanců, dosud jeho věrní spojenci. Například poslankyně Vlasta Parkanová, o níž někteří lidé v KDU-ČSL hovoří jako o možné kandidátce do vedení strany, tvrdí, že Kalousek už vyvodil dostatečně odpovědnost, když minulý týden složil funkci předsedy strany.
Kalousek včera dostal podporu od senátora za zelené Jaromíra Štětiny, který je známým antikomunistou. „Ve své podstatě kroky Miroslava Kalouska byly namířeny proti snahám komunistů dostat se k moci,“ napsal Štětina navzdory tomu, že Kalousek navrhoval právě vládu, kterou by tolerovali Filipovi komunisté. Kalouska označil za čestného člověka, který je stále antikomunistou. Kalousek Štětinův dopis včera rozdával ve Sněmovně novinářům.
„Konzultoval jsem ten návrh ještě před jednáním předsednictva strany s některými lidmi, bylo jich více než deset,“ řekl Kalousek, který se včera vzdal toho, aby byl dál jedním z vyjednavačů o vládě. Stranické „padání hlav“ přesto včera v KDU-ČSL pokračovalo. Svou funkci v užším vedení strany opustil šéf senátorů Adolf Jílek: „Byl jsem v orgánu, který mohl Kalouskovi říci ne, a neudělal jsem to.“
***
* Nezakročili
Kdo byl na zasedání předsednictva KDU-ČSL, které 24. srpna jednalo o vládě tolerované KSČM: Rezignovali na funkce ve straně Miroslav Kalousek, Cyril Svoboda, Adolf Jílek, Milan Šimonovský, Roman Línek Zůstali ve funkcích Jan Kasal, Pavol Lukša Jako hosté, bez práva hlasovat Petr Pithart, Libor Ambrozek