Kalousek „vrčí“ na Krnáčovou kvůli Nočním vlkům. Fotit se nebudu, ujistila

blesk.cz
6. května 2016, rubrika: politika

Ruští motorkáři Noční vlci dorazí v sobotu do Prahy. Projedou se i po Václavském náměstí. Magistrát motorkářskou akci povolil, magistrátní úředník prý netušil, že jde právě o Rusy. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je proti jejich průjezdu Prahou, ale dělat prý již nic nemůže. Fotit se s nimi ale nebude, dala Krnáčová vzpomenout na extempore hejtmana Michala Haška (ČSSD). Přesto to ale schytala od Miroslava Kalouska (TOP 09).

„Měli jsme podklady, kde o Nočních vlcích nebyla ani čárka. V podkladech bylo, že je to normální jízda skupiny motorek, kterých podepisujeme dvacet za rok,“ uvedl pro Aktuálně.cz úředník z Magistrátu, inženýr Ladislav Malý. Patřil k těm, kteří žádost o motorkářskou akci vyřizovali.

Program Nočních vlků v Praze organizuje spolek Red Eyed Crüe. Noční vlci mají kromě Václavského náměstí zavítat i na Olšanské hřbitovy a Vítkov, s veřejností se pak mají setkat večer v klubovně na Praze 6.

Ruský motorkářský spolek patří mezi oblíbence prezidenta Vladimira Putina. Vede jej Alexander Zaldostanov zvaný Chirurg, který však dorazit do Prahy nemůže – je na sankčním seznamu EU i USA. Spolek je označován za gang, vydal se přitom na tzv. „spanilou jízdu“ z Moskvy do Berlína a na řadě míst se již poklonil obětem z druhé světové – rudoarmějcům.

Během průjezdu Českem již stihli vzbudit rozruch v Brně. Hlavně kvůli tomu, že se s nimi vyfotil i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který za to schytal kritiku od opozičních i koaličních politiků.

„Za sebe ale mohu říci, že kdyby to rozhodnutí bylo na mně, tak bych nic podobného nepovolila a věřím, že stejně by se zachovala celá Rada. Té akce se rozhodně účastnit nebudu a neočekávejte ode mě ani společné foto,“ vzkázala Blesk.cz primátorka Adriana Krnáčová s narážkou na Haškovo focení.
Kalouskův útok: Peking, Noční vlci, příště KLDR?

I když tedy nešlo o politické rozhodnutí Adriany Krnáčové, ale úředníků, jako příležitost rýpnout si do primátorky Krnáčové vzali celou záležitost s Nočními vlky představitelé opozice. „Krnáčová podepsala ostudnou smlouvu s Pekingem, povolila Nočním vlkům průjezd Prahou.. Pojede také na sjezd do Pchongjangu? Asi by měla..,“ napsal na Twitteru Miroslav Kalousek (TOP 09). Krnáčová nechala při dotazu Blesk.cz jeho narážku bez komentáře.

Krnáčová podepsala ostudnou smlouvu s Pekingem,povolila Nočním vlkům průjezd Prahou..Pojede také na sjezd do Pchongjangu?Asi by měla..
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 6. května 2016

Šéf pražské ODS Filip Humplík se také přidal. „Kde je A. Krnáčová dnes, kdy Magistrát pod jejím vedením Nočním vlkům umožní jízdy Prahou? Kydá slonům nebo někam hrdinně lepí samolepku?“ tázal se Humplík.

Kde je A. Krnáčová dnes, kdy Magistrát pod jejím vedením Nočním vlkům umožní jízdy Prahou? Kydá slonům nebo někam hrdinně lepí samolepku?
— Filip Humplík (@filiphumplik) 6. května 2016

A stranou nezůstal ani europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina, který se proti Nočním vlkům dlouhodobě vyhraňuje a považuje je za propagandisty Kremlu. „Putinovi Noční vlci, kteří chtějí v sobotu projíždět Václavák, zneužívají památky padlých z druhé světové války,“ míní.

Putinovi Noční vlci, kteří chtějí v sobotu projíždět Vaclavak, zneuzivaj památky padlých za druhé světové valky. pic.twitter.com/CVhOt4TKvd
— Jaromír Štětina (@StetinaEP) 5. května 2016

„V Česku jsme neměli žádné problémy, zato v Polsku ano,“ připomenul během cesty vůdce motorkářské kolony Andrej Bobrovskij v reakci na postup polských úřadů, které několika bikerům o víkendu zakázaly vstup do Polska.
Kotleba kvůli Nočním vlkům vyvěsil ruskou vlajku

V Bratislavě motorkáři stejně jako při podobné akci loni zamířili k památníku Slavín, jehož součástí je také vojenský hřbitov s hroby 6845 vojáků Rudé armády. Vítalo je tam několik desítek lidí včetně ruského velvyslance na Slovensku. Na Slavín dorazil také někdejší polistopadový československý vicepremiér Ján Čarnogurský, který je na Slovensku známý svými proruskými výroky.

Kromě slovenské metropole se zastavili Noční vlci i v Banské Bystrici. Slovenský radikál a banskobystrický župan Marian Kotleba, který to dotáhl se svou stranou LSNS až do slovenského parlamentu, je přivítal vyvěšením ruské vlajky na budově úřadu.

„Dnešní den byl pro ruskou komunitu v BBSK výjimečný tím, že do Banské Bystrice zavítala delegace ruských motorkářů. Vyvěšením zástavy jsme chtěli uctít historické přátelství mezi Slováky a Rusy a také vyjádřit podporu dalšímu zlepšování vztahů mezi našimi národy,“ vysvětloval pro HNonline.sk ředitel Úřadu banskobystrického samosprávného kraje Milan Uhrík.