forum24.cz
16. června 2018, autor: Jan Jandourek, foto: youtube.
Zatímco v Rusku probíhá fotbalové mistrovství, tamní režim zcela nerušeně šlape po lidských právech.
Ruský vojenský soud v Rostovu na Donu odsoudil ke dvaceti letům vězení ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Obvinili ho z příprav teroristických akcí na anektovaném Krymu. Žaloba žádala 23 let za mřížemi, obhajoba chtěla úplné zproštění viny. Sencov vinu popírá a neuznává pravomoc soudu a připojení Krymu k Rusku je podle něj nezákonné.
Evropský parlament přijal 14. 6. rezoluci, v níž žádá „okamžité a bezpodmínečné“ propuštění Sencova a „všech dalších nelegálně zadržených ukrajinských občanů v Rusku a na Krymu“.
Europoslanec Jaromír Štětina k tomu na svém Twitteru napsal: „Byl jsem stínový zpravodaj EPP pro rezoluci o Sencovovi. Je dobrá a silná. Týká se i zhruba stovky dalších vězněných, ztracených, mučených. Mimochodem, Sencov sedí v Salechardu v ústí řeky Ob. Kdysi jsem tam byl. Je to soubor věznic a koncentraku z dob Stalinova Gulagu. Dnes znovu slouží. Gulag obživl.“
Jaromír Štětina byl iniciátorem rezoluce a vyjednal její text za největší poslanecký klub ELS. „Oleg Sencov a jeho spoluvězni potřebují naši pomoc. Potřebují naši pozornost. Potřebují, abychom uplatnili sankce vůči původcům bezpráví, proti představitelům Ruské federace. Ti, co volají po zrušení sankcí proti Rusku, prodávají naši svobodu. Prodávají svět, kde má místo spravedlnost a respekt k právu,“ řekl před plénem parlamentu Štětina. „Pomozme osvobodit Sencova a ostatní! Zastavme Gulag.“
Kdo je vlastně Sencov a co proti němu Rusko má?
Sencov jako občanský aktivista protestoval proti anexi Krymu. Ruská bezpečnostní služba ho zatkla a obvinila z přípravy teroristických útoků. Předložené důkazy a proces sám vzbudily značné pochybností a vyvolaly mezinárodní protesty.
Odsouzen na deset let byl také Oleksandr Kolčenko.
Sencov „byl uznán vinným z vytvoření teroristického uskupení, které vedl, z dvou teroristických útoků a přípravy dalšího teroristického aktu, z pokusu o získání výbušnin, nezákonného držení palné zbraně a nábojů organizovanou skupinou,“ píše agentura Interfax.
Sencov podle ruských vyšetřovatelů stál za loňskými útoky na krymskou kancelář kremelské vládní strany Jednotné Rusko a organizace Ruské společenství Krymu a jeho skupina prý také plánovala likvidaci Leninova pomníku.
„Oleg a Alexander, kteří přivítali sadistický trest hymnou Ukrajiny, jsou opravdoví hrdinové,“ napsal na Twitteru bývalý Putinův vězeň Michail Chodorkovskij.
Sencov drží už druhý měsíc hladovku a odmítá ji skončit, dokud Rusko nepropustí všech 64 ukrajinských politických vězňů na svém území. Postavily se za něj organizace i světové osobnosti, Amnesty International, filmové svazy na Ukrajině a v Rusku, režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda a také české ministerstvo zahraničí.
Zatímco Rusko předvádí, jak je milá země a jak sport spojuje národy, zavírá se tam na dlouhé roky do táborů za projevený názor. Putinova řízená demokracie, ve skutečnosti autokracie s fasádou loutkových prokremelských stran, naprosto ignoruje veškeré protesty a kremelští vládci se hodlají udržet u moc tak dlouho, jak to bude možné. Takhle vypadá systém, ke kterému chovají sympatie Václav Klaus, Miloš Zeman, čeští komunisté a Tomio Okamura.