Jiří Čunek obhájil svou pozici

Jiří Čunek zůstává i po odchodu z vládních funkcí předsedou KDU-ČSL. Celostátní konferenci včera vysvětlil nejasnosti kolem svých rodinných financí z konce 90. let a její členové jeho argumenty přijali.
POLITIKA. Členové KDU-ČSL požadují, aby byl řádně vyšetřen únik informací z Čunkova trestního stíhání. O tom, zda bude dubnový sjezd lidovců mimořádně volební, rozhodne širší vedení strany 14. prosince. O tom, kdo Čunka nahradí ve funkcích vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj, rozhodne výbor KDU-ČSL v dřívějším termínu.
Na zasedání stočlenného širšího vedení údajně nepadl návrh, aby Čunek čelo strany opustil. Zazněly ale výtky k tomu, jak věc objasňoval. Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová novinářům řekla, že jí překvapilo, jak jednoduše Čunek celou záležitost vysvětlil. Chybu podle ní ale udělal, když kauzu neobjasnil dříve. Čunek podle všeho větší část z diskutovaných 3,5 milionu pouze spravoval a chtěl s příbuzným podnikat. V době, kdy se stal starostou Vsetína, od záměru upustil.
S vážnými obviněními přišel včera senátor Jaromír Štětina. Má prý důkazy o tom, že se ČSSD a Bezpečnostní informační služba (BIS) vměšovaly do práce přerovské policie a státního zastupitelství, které se zabývaly případem údajné korupce vicepremiéra Jiřího Čunka. Štětina proto požádal sněmovní komisi pro kontrolu BIS, aby ho pozvala na své jednání a seznámila se s jeho informacemi.
Nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká v neděli řekla, že BIS by měla prošetřit úniky informací z policie a státních zastupitelství. Reagovala tak mimo jiné na únik informací v Čunkově kauze, kterou nedávno znovu otevřela. Za úniky podle ní stojí politické zájmy a snaha manipulovat státní zastupitelství. „ČSSD nikdy neovlivňovala žádné orgány činné v trestním řízení a nezasahovala do trestních kauz včetně kauzy místopředsedy vlády a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka,“ odmítl nařčení místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Dárek pro Čunka Aktivisté z romského sdružení Dženo včera poslali odstupujícímu vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi (KDU-ČSL) sadu přípravků na opalování a poukaz do solárního studia. V dopise mu pak poděkovali za jeho „vzorně odvedenou práci ve vládě na poli integrace Romů do společnosti“.

Foto popis| Jiří Čunek na včerejším jednání
Foto autor| ČTK