Jaromír Štětina předal cenu Homo Homini

V odsvěceném kostele svaté Anny v Praze zahájila včera vpodvečer společnost Člověk v tísni 13. ročník festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Ještě před promítnutím prvního z více než stovky snímků letošní přehlídky sdružení udělilo tradiční ocenění Homo Homini. Tentokrát cena směřuje do kyrgyzského vězení. Laureát Azimžan Askarov tam má po loňském zmanipulovaném procesu strávit zbytek života. Cenu předal senátor Jaromír Štětina společně s Šimonem Pánkem, ředitelem Člověka v tísni.
„Cenu dostává za neobyčejnou osobní odvahu, se kterou ve výjimečně těžkých podmínkách v poměrně odlehlé části jedné z provincií Kyrgyzstánu vede do jisté míry osamělý, a o to těžší boj za dodržování lidských práv a zákonnosti,“ uvedl šéf Člověka v tísni Šimon Pánek. Věří, že ocenění obrátí na Askarova, který upozorňoval například na mučení lidí ve věznicích, pozornost. Spolu s ním bylo k vysokým trestům odsouzeno i sedm dalších lidí. Ocenění je tak symbolicky určeno i dalším obhájcům lidských práv v centrální Asii, kde fungují jedny z nejrepresivnějších režimů světa, míní Pánek.
Loni cenu dostali věznění íránští studentští vůdci Madžíd Tavakolí a Abdolláh Momení. Člověk v tísni tehdy symbolicky ocenil celé íránské proreformní studentské hnutí. Před dvěma lety získal cenu čínský disident Liou Siao-po, který loni dostal Nobelovu cenu za mír. Při jejím předávání nemohl být, a na podiu tak zůstala jen prázdná židle. Ta bude připomínat Siao-poa i na všech letošních promítáních festivalu. Diváci také dostanou pohlednice, které mají posílat čínské vládě. Festival letos uvede 104 dokumentů z téměř 40 zemí. Po 17. březnu, kdy v Praze skončí, bude pokračovat v dalších 33 městech v ČR.