Jaromír Štětina hostem Studia STOP ČRo6

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Příjemný večer, vážení. I dnes je pro vás připraveno Interview Studia STOP. Od mikrofonu se hlásí a ničím nerušený poslech přeje Jana Šmídová.
I když v tuto chvíli na české politické scéně panuje po nekonečných rozmíškách a koaličních půtkách relativní klid, přece jenom jsme v poslední době zaznamenali několik významných událostí. A budeme je rozebírat s mým dnešním hostem. Ve studiu vítám senátoraJaromíra Štětinu, dobrý večer, pane Štětino.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Dobrý večer.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Senát totiž minulý týden schválil zákon o protikomunistickém odboji a vláda deklarovala snahu pozastavit činnost KSČM. Obě záležitosti vyvolaly poměrně bouřlivou diskusi s my na vyřčené argumenty budeme v tuto chvíli reagovat. A jdeme hned k té první záležitosti. Účastníci odboje dostanou podle předlohy koaličních poslanců peněžité ocenění ve výši 100 tisíc korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku. V případě, že by měl odbojáři důchod nižší než průměrný, bude jim dorovnán. Návrh zákona nyní míří k podpisu prezidenta Václava Klause. Začne platit symbolicky 17. listopadu. Sněmovní verzi návrhu podpořilo 44 ze 71 přítomných senátorů. A to nejen reprezentantů politických stran, ale i řady sociálních demokratů včetně předsedy horní komory Milana Štěch. Proti normě byli komunisté. Vy jste, pane Štětino, přijetí úplně jednoznačně přivítal v té první reakci, tak teď tu reakci rozvedeme.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Samozřejmě přivítal. A to z toho důvodu, že jsem měl tu čest stát u počátku tohoto zákona, už když ho před několika lety inicioval můj bývalý kolega senátor Jiří Liška. Mám radost, že se tak stalo.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Než půjdeme k těm konsekvencím a dopadům, tak možná se podíváme na historii celé té předlohy. Jak to už u nás bývá zvykem, má už dlouhou historii. Prokmitávala nejrůznějšími politickými konsekvencemi, tak prosím.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ta historie byla taková, že se tam odehrálo něco v Senátu, co se tam nikdy nestalo. My jsme ten zákon přijali a postoupili do Poslanecké sněmovny už, tuším, předloni. A to byl ještě naživu můj vzácný kolega Jirka Dienstbier, který udělal něco velmi překvapivého. On navrhl, aby Senát zrušil svoje vlastní rozhodnutí. Což se v Senátu předtím nikdy nestalo. Jemu se to samozřejmě podařilo. A nakonec ten zákon uvedl do života postup Poslanecké sněmovny, která adoptovala a poněkud pozměnila ten návrh, přehlasovala ho onou 118 a vrátila ho k nám do Senátu. Ale když ho vraceli, tak jsem nevěřil tomu, že to Senát prohlasuje.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Přece jenom to bylo trochu dramatická o změnách, které navrhoval senátní ústavně právní výbor a jejichž autorem byl senátor za ČSSD, syn již zesnulého Jiřího Dienstbiera Jiří Dienstbier, se už nakonec nehlasovalo. On chtěl mimo jiné změnit způsob rozhodování o osvědčení pro účastníky odboje a jinak definovat okruh lidí, na které by se zákon nevztahoval. Řadu výhrad měl i k zákonu o třetím odboji a právě teď dostane slovo senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Jiří DIENSTBIER, senátor, místopředseda ČSSD
——————–
Tam jsou určitá ustanovení, kterým se říká „mašínovské kritérium“ nebo Lex Mašín. A ta umožňují pardonovat i velmi závažná provinění proti principům ochrany lidských práv. To jsem navrhoval odstranit a já si myslím, že je dobře, pokud oceníme každého, kdo se v minulosti zachoval statečně, čelil nesvobodě, totalitě. Ale samozřejmě nejsem rád, že zákon není v podobě, která podle mého není ideální.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Dienstbier na zákonu ocenil hlavně dorovnání důchodů. Některá jeho ustanovení ale označil za snahu o výklad dějin, která patří historikům. Některé jeho návrhy, pokud by byly přijaty, by údajně tu normu zlepšily. Senátor zdůraznil, že vracení zákona sněmovně by vzhledem k navrhované účinnosti neznamenalo žádné zdržení. Naopak energicky vystoupila například senátorka Alena Palečková z ODS, která se za zákon ve sněmovní verzi postavila a řekla: „Buď odbojáře oceníme, nebo ne.“ Podotkla. Já jenom podotýkám, že tam samozřejmě také hraje roli věkový faktor a faktor času. Tak, pojďme, pane Štětino, teď všechno to rozebírat. Je docela paradoxní, že Jiří Dienstbier, syn známého disidenta, tedy odbojáře, měl velké výhrady. Navrhoval pozměňovací návrhy. On byl myslím jediný, kromě dvou komunistů, kteří tedy hlasovali proti. Ovšem berme jeho výhrady vážně. Tak, začneme onou mašínizací, nebo jak on to nazval. Co si pod tím máme představit? Já samozřejmě vím, co číhá za tímto slovem, které vystihuje tu materii, jenom velmi zjednodušeně.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Poněkud zeširoka bych odpověděl. Já mám v poslední době pocit, jakoby existoval od těch statečných mužů, kteří kdysi dělali a podpisovali a hlásali Chartu 77, jakoby se u nich objevil jistý druh politické žárlivosti. Jako kdyby si mysleli, že oni jsou jediní, kteří proti tomu totalitnímu režimu něco dělali. A to, že Jiří Dienstbier mladší ctí svého tátu, to je zcela přirozené. Ale ten prvek bych tam prostě viděl. Jeho táta právě patřil k těm, kteří byli v té době v 70. letech stateční a velmi kontroverzně nakonec byl jeden z těch, kteří ten zákon chtěli rušit. Takže já si myslím, že Jiří Dienstbier mladší nemohl udělat ani nic jiného.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
No, nicméně pojďme se ještě podívat na ty jeho výhrady. A možná na tu výhradu, která zaznívá i v diskusi k té normě. A ta diskuse pořád trvá. Že v podstatě si poslanci, senátoři osobují jakýsi výklad dějin, že to už patří historikům.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já si nemyslím, že ten zákon je tady udělán proto, aby vykládal dějiny. Možná, že ano. Možná, že znovu fedruje onu myšlenku, že ten systém byl zločinný. Nikdy to nezaškodí. Ten zákon tady byl skutečně udělán proto, aby pro těch zbývajících několik málo tisíc lidí, kteří ještě žijí, byly vytvořeny podmínky k normálnímu životu v době, kdy ti estébáci a všichni ti, kteří za doby normalizace ty lidi ničili mají obrovské důchody a tito lidé žijí v bídě. A když bychom rychle neudělali ten zákon, no, tak nám potom vlastně nezbyde nikdo, koho bychom mohli ocenit.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A na vlnách Českého rozhlasu 6 debatuje Studio STOP se senátorem JaromíremŠtětinou. Pane Štětino, jak už jsme řekli, proti předloze se v horní komoře stejně jako ve sněmovně postavili komunisté. Podle senátorky KSČM Marty Bayerové je zákon naprosto zbytečný.

Marta BAYEROVÁ, senátorka /KSČM/
——————–
Nechci vidět to vlastně v praxi, jak se to bude provádět, kolik lidí najednou se bude cítit, jak bojovalo s komunismem, vlastně komunismus jsme ani neměli, v podstatě když by se to bralo úplně do detailu. Protože jsme měli socialismus a ne komunismus. No, a mám z toho spíš takový prostě divný pocit. Já jsem se chtěla přihlásit do diskuse a chtěla jsem jenom poznamenat, že bych se nechtěla dožít toho, aby za pár let nás naši následníci kritizovali stejným zákonem za to, co děláme my teď.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
No, tak sice krátké vyjádření, pane Štětino, ale slovo do pranice. Tak, pojďme se na to podívat. A vezměme to z druhé strany. Senátorka Bayerová samozřejmě byla v naprosté menšině, nicméně ve společnosti je velký segment lidí, kteří právě na tyto argumenty slyší. Tak, bylo to zbytečné z pohledu paní senátorky, vy samozřejmě tvrdíte opak. Ale …

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Paní senátorka Bayerová sedí úplně na levici nahoře. A když se potkáváme v Senátu, tak já na ni vždycky křičím, zdravím bolševickou jednotku. A ona se usmívá a salutuje. Což mně připadá docela, docela zábavné a sympatické. To, že má jiný názor než já a možná, řekněme, těch 10, 12 procent lidí v této zemi má jiný názor než já, to ještě neznamená, že bychom měli počtem mínění měnit svůj názor, já si myslím něco jiného a něco jiného si pravděpodobně bude myslet třeba v případu KSČM a eventuelního soudu soud, který to bude posuzovat. Paní Bayerová má plné právo na svůj názor. I když s ním nesouhlasím.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Předloha ovšem popisuje formy odboje a odporu. A z odboje a odporu vyjímá lidi, kteří například byli zaměstnáni u bezpečnostních složek, byli členy komunistické strany, lidových milicí, akčního výboru Národní fronty a za normalizace také Svazu československo-sovětského přátelství. Je to dostatečný výčet, pane Štětino?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já nevím, jestli jste jmenovala i to členství v komunistické straně. To tam také je. To je podle mého soudu …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Ano, ano.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
… jako ten nejdůležitější bod. Poněvadž, když byl někdo StB, tak jako já bych ho neoceňoval samozřejmě. Ale na ty členy Komunistické strany Československa je v tom zákoně pamatováno. V tom zákoně je paragraf, který hovoří o tom, jestliže bývalý člen Komunistické strany Československa učinil zvlášť významný čin proti totalitnímu systému, tak může být oceněn. A tam spadá celá řada lidí, již zmíněný Jiří Dienstbier starší například by tam spadal určitě, i když on ještě, když byl živý, zcela kategoricky prohlašoval, že by si nikdy těch 100 tisíc nevzal.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
No, zmínil jste 100 tisíc. To je docela pěkná částka. Já bych ještě se vrátila k paní senátorce Martě Bayerové. Ona tam řekla jednu věc, která je pro české prostředí typická. A to je, že odbojářem se může prohlásit kdekdo. Že najednou budeme mít víc bojovníků než bychom, než bychom se nadáli. Obáváte se právě tohoto, navíc třeba, jak tedy zjistíme, kdo byl člen Svazu československo-sovětského přátelství? Ta organizace dávno zanikla, jako zcela nepotřebná a zrůdná. Ale to nebyly žádné rudé legitimace, to nebyly žádné, žádné důkazy, které by přetrvaly do dneška.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Máte pravdu, že český národ má schopnost hrát tu hru na tom, kdo byl větším partyzánem. Já si jako kluk na to pamatuju po druhé světové válce, že byla spousta lidí, kteří obíhali své kolegy a žádali je, jestli by jim nedali potvrzení, že byl tam v té partyzánské jednotce, či v oné. To se tady samozřejmě může stát. A je potom potřeba, aby někdo rozhodoval, jestli ta žádost je oprávněná nebo ne. Ten zákon počítá s tím, že bude udělováno to osvědčení a eventuelní výplata toho odškodného, 100 tisíc není moc, že to bude dělat ministerstvo …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
No, jak pro koho, pane Štětino.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
To je sice pravda, ale za zničený život často 100 tisíc, to je velmi směšná částka. Ale zaplať pánbůh za to, že se na to peníze našly a ministr financí to schválil.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
No, nicméně se chci právě zeptat, a to je také určitej předmět výhrad, kdo bude žádosti posuzovat a kdo bude vybírat posuzovatele? Ministerstvo obrany se údajně už chystá přijmout nové lidi. Hovoří se o 30 místech. Jste o tom tak informován jako já?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
O obraně nevím, kdo to tam bude dělat. Nechal jsem si zpracovat od ÚSTRu, Ústavu dějin pro zkoumání totalitních režimů, takový přehled, co by to znamenalo pro ně. Poněvadž vlastně rozhodovat bude archiv bezpečnostních složek. A ÚSTR požaduje 12 nových pracovníků, 12 specialistů, kteří by se touto problematikou zajímali a předpokládá, že největší zájem bude první tři roky. A chce po státní kase navíc každý rok 6,5 milionu korun. To znamená, že to posuzování je dvoukolejné. ÚSTR a ministerstvo obrany. A mimochodem senátor Jiří Dienstbier mladší, ten ještě se snažil, aby takzvaná etická komise, která má rozhodovat ty sporné případy, nebyla jenom pro sporné případy, ale byla to právě ona, která to bude dělat. A já si nemyslím, že to je správný přístup. Prostě to rozhodování mají dělat ti, kteří ty informace mají. To  znamená …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Takže etická komise, abych vás přerušila, nebude nakonec? To bylo …

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ne, etická komise bude, ovšem na posuzování právě oněch sporných případů.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Nikoliv an block, že by posuzovala všechny.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ne, ano. A to byl návrh Jiřího Dienstbiera mladšího. A to neprošlo.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Takže vy jste hovořil asi o 3 letech. Jak dlouho si myslíte, že to celé může trvat?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Odhady ÚSTRU právě jsou těch několik tisíc lidí. Já si myslím, že ty 3 roky skutečně bude asi ten hlavní nápor a vzhledem k věku všech těch, kteří jsou oceňováni, ten nápor ustane za 3 nebo za 4 roky.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
V té etické komisi, která by tedy rozhodovala jen ty sporné případy, tam by asi měly být osobnosti zvláštního ražení. Nezávislé osobnosti s čistým životním osudem. Tak viděl byste někoho, kdo by tam mohl typově zasednout třeba?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ano. Typově by tam měli zasednout především ti členové Konfederace politických vězňů, kteří mají důvěru většiny této organizace. Poněvadž, jak víme, k našemu smutku i tato organizace je velmi rozštěpená. Lidi, kteří skutečně dostali v životě na frak díky totalitnímu systému, by tam zcela určitě měli být. Nemyslím si, že by tam měli být politici, měli by tam být pravděpodobně částečně i intelektuální výkvět, intelektuální elita země, jako jsou spisovatelé, například si myslím, že třeba takový Vaculík by byl zcela určitě ten, který by tam mohl být.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Obávám se, že ten tam ovšem nezasedne, jak ho známe.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ten tam nezasedne samozřejmě. A to ho právě ctí, poněvadž on je tím pevným dubovým sloupem, který si sám stojí na svém.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Abych si v tom udělala úplně jasno. Jak by ten proces tedy vypadal? My už jsme řekli, že některá ta členství, některé ty škraloupy se v podstatě dnes nedají nějak rozklíčovat a dokázat. Tak, vezměme si, že někdo se bude chtít vetřít mezi příslušníky třetího odboje. Mezi ty, kteří mají na to odškodnění nárok a oblafne ty příslušné úřady a eventuelně tu etickou komisi.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Žádný zákon není dokonalý. Neviděl jsem zákon, který prostě by vyhovoval všem. A pokud se tak stane, a jistě se tak stane, že se někdo vetře, tak je pořád důležitější, když to 10 oprávněných dostane než aby to nedostali.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Takže k nějakým určitým excesům a podvodům může dojít?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Může dojít. Je to celkem přirozené, poněvadž mezi námi lidmi je mnoho mizerů a ti se určitě taky objeví.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Lidové noviny uveřejnily anketu se známými odpůrci  komunistického režimu. Ti nejsou z normy ovšem většinou nikterak nadšeni a řada z nich o odškodnění žádat nebude. Například Jan Ruml, bývalý ministr vnitra, bývalý senátor žádat nechce. „To, že jsem se za komunismu choval tak, jak jsem se choval, tak v podstatě bylo jenom otázka mého svědomí a o ty peníze nestojím.“ Totéž například tvrdí Jiří Stránský, spisovatel, Anna Šabatová, taky se nedomnívá, že jde úplně o dobrou věc. „Zákon interpretuje minulou dobu a s tím já se neztotožňuji.“ Říká Anna Šabatová, známá disidentka. Na druhé straně ona ovšem přiznává, že je dobré, že specielně ti lidé, kteří jaksi se pohybují u sociálního dna, přece jenom dostanou nějakou kompenzaci. Tak, co říkáte výrokům těch lidí, kteří byli ikonami, dejme tomu, disentu nebo odboje, často tedy velmi trpěli. Někteří léta seděli ve vězení. A dívají se na tu věc skepticky.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Všichni tito jmenovaní po roce 89 vypadli z té skupiny těch, kteří zůstali na tom sociálním dně. Takže se jim to lehce říká. Ale je spousta lidí, kteří prostě mají ten minimální důchod právě proto, že seděli v kriminále, nemohli dělat svoje povolání. Nechť tedy ti, kteří to odmítají, to odmítají a ti, kteří to potřebují, ať o to požádají. Nevidím na tom vůbec nic špatného. Dokonce si myslím, že by někteří z těch, kteří se chovali statečně v těch 70. letech to měli přijmout a vzít těch 100 tisíc korun a ještě navíc to rozdat těm, kteří jenom těch 100 tisíc za zničený život dostanou.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A vy jim to třeba radíte jako vašemu kolegovi místopředsedovi Senátu Petru Pithartovi, který také řekl, že žádat nebude? Tak, zajdete za ním a řeknete, Petře, vezmi si to a dej to někomu, kdo to opravdu potřebuje.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já jsem mu to neradil, to, co vám tady říkám, to mě právě napadlo.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Aha, takže Petr Pithart je velmi věrným posluchačem Českého rozhlasu 6, věřím, že nás poslouchá, tak doufám, že se k tomu vyjádří.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Kdybych byl na půdě Senátu, tak bych pravděpodobně řekl. Prostřednictvím pana předsedajícího bych rád sdělil panu Pithartovi, aby si tu částku vzal a daroval ji podle vlastního svědomí těm potřebným.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Takže my jsme slyšeli spíš ty negativní reakce z těch, z úst známých lidí, bývalých disidentů a odpůrců režimu. Vy už, pane Štětino, máte nějaké reakce, už se na vás někdo obrátil z těch, kteří nejsou tak známí a kteří trpěli zrovna tak a bojovali stejně statečně? A jsou, dejme tomu, v obtížné sociální situaci.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já jsem byl minulý týden, den před hlasováním Senátu, v Jizerských horách. A navštívil jsem jednoho z posledních žijících mužů z jizerských železnobrodských roderů, kteří byli postříleni jednotkou SNB v červenci 1949 v lesích Lašského hřebene, kde se skrývali, poněvadž už po nich estébáci šli. To je přesně ten případ, o kterém se hovoří. On samozřejmě uvítal ten nový zákon a bude jeden z těch, který si to s čistým svědomím těch 100 tisíc vezmou. A znovu opakuji, že 100 tisíc je skutečně malá částka za zničený život.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Možná tam bude důležité ono dorovnání důchodu. Já sama vím, a nechci teď jmenovat, ale ženy, specielně ženy, které také přidaly svůj díl k boji proti komunistům v těch 70. letech za doby, za doby normalizace, byly i aktivními disidentkami, tak mají tak zoufalé důchody a mají ovšem na druhé straně v sobě takovou hrdost, že se nějak nesnažily tu situaci zlepšit. Tak i pro ně je třeba určena tato norma a její realizace.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Bezpochyby. Poněvadž ženy těch, kteří aktivně vystupovali proti režimu, ty mnohdy dostaly na frak ještě víc než jejich mužové. Ty si to zcela určitě zaslouží. A není to v žádném případě nic ponižujícího. Pro nikoho. Požádat. Na tom není nic, co by člověka mělo naplňovat pocitem studu. Ti lidé na to mají právo a mnoho z nich na to velmi usilovně čeká.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Vy jste říkal, že ten největší nápor bude trvat asi 3 roky. Ale sám jste teď uvedl třeba konkrétní případ člověka, který už určitě je v letech …

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Přes 80.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A třeba, dejme tomu, už se nemusí vůbec té realizace dožít. Už se nemusí dožít té výplaty. Samozřejmě v tom zákoně jsou uvedeni i vdovci a vdovy. Ale pokud někdo bude zcela jasný příklad a bude mít všechny dokumenty v pořádku, jak dlouho třeba může trvat takové zrychlení, vyřízení té žádosti a jak by tedy ty úřady měly právě k těmto lidem přistupovat, protože tam hraje roli možná každý měsíc.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
To zcela určitě. Já vám nepovím, jak to, ten ÚSTR s tím ministerstvem obrany bude dělat. A jak se jim to podaří. Vím jenom, že prostě času je málo a voda stoupá. Pro ně je mnohdy důležitější než ty peníze už samotný fakt, že přijetím tohoto zákona řekl Parlament České republiky, že antikomunista není pohrdlivý název. Ten zákon řekl, že antikomunisté si ocenění zaslouží.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Tak, a teď je tady ta záležitost, která je jak ožehavý horký brambor, s nímž bojujeme už 22 let. A to je případ bratří Mašínů. Já ho beru jako zcela exemplární případ a zajímá mě, jestli by oni, dejme tomu, by mohli mít podle vašeho názoru také na to odškodnění nárok?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
No, já si myslím, že bratří Mašínové na to nárok mají, měli by na to nárok i Milan Paumer …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Který zemřel nedávno.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
… který se toho nedočkal, jeden z těch, kteří se nedočkali. Co se týče toho mašínovského tématu …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
On o něm mluvil trochu i Jiří Dienstbier a bál se té mašínizace celé záležitosti.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ano, to je právě to, o čem já mluvím. Že ty politické elity na české politické scéně nejsou schopny se sjednotit. Já si myslím, že dekomunizace naší země potřebuje, aby se právě spojily všechny síly, aby se spojili ti, kteří šli do toho boje se zbraní v ruce. Ti, kteří seděli za své činy v basách. Aby tam byli chartisti, aby tam byli disidenti, aby to spojení vyvinulo tu sílu, abychom koneckonců došli k dekomunizaci České republiky, tak jako Německo došlo po válce k denacifikaci země.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Ovšem v tomto náhledu, dejme tomu, a opět mluvíme o určitém symbolu na bratry Mašíny, jste v Senátu patrně ojedinělou vlaštovkou.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já myslím, že nejsem. Já myslím, že pravice vždycky hlasovala pro to, aby Mašíni dostali vyznamenání. Letos to neprošlo. Už ani ve výboru, poněvadž …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Se změnily poměry Senátu.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
… zoranžověl nám Senát, takže jsme to nemohli udělat.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Ale ono by to stejně u pana prezidenta narazilo.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Několikrát to u pana prezidenta neprošlo. My jsme ani nepočítali, že pan prezident by to přijal. Ale nikdy nezaškodí na to upozornit, že někdo byl statečný. Co se týče toho vlastního činu. Já si myslím, že v té situaci, ve které oni bojovali, platí jedno zásadní železné pravidlo války. A byla to občanská válka, kterou KSČ tenkrát vyhlásilo vlastnímu národu. A to železné pravidlo války říká. Kdo nezabije, bude zabit. A ještě je jedno železné pravidlo války. Ten, kdo zabije, je ve válce stejnou obětí jako ten, kdo zabit je.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A na vlnách Studia STOP dnes hovoříme se senátorem Jaromírem Štětinou. A je tu další záležitost, která je, pane senátore, vašemu srdci obzvlášť blízká. Vláda se pokusí pozastavit činnost KSČM. Podle nedávné analýzy ministerstva vnitra by měl přitom podobný krok mizivou šanci na úspěch. Kabinet to sice vzal na vědomí, ale zároveň znovu pověřil ministra vnitra Jana Kubiceho, aby do konce října připravil příslušný návrh. Pak se kabinet rozhodne, zda se skutečně obrátí na soud. Jak vysvětluje politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity, šance zakázat KSČM je opravdu stále nízká.

Stanislav BALÍK, politolog, Masarykova univerzita
——————–
Skutečně to nakonec úspěšné nebude. Nicméně vláda zřejmě přemýšlí tak, že není důležitý samotný výsledek, ale už ten proces, že už se nebude moct říct, tak teď jste 20 let nic neudělali, tak proč si na to najednou vzpomínáte po takové době. A vláda řekne, je to důležité symbolické gesto, ukáže, že má vůli s tímto problémem něco dělat a že není tak úplně v její moci ho sama vyřešit.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Tak, my jsme slyšeli slovo politologa, že jde o další gesto v nekonečném seriálu, který se odvíjí ostatně již od začátku 90. let. Tak, pane Štětino, co vy na to, co vy na argumenty pana Stanislava Balíka z Masarykovy univerzity?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Pan Balík už ví pravdu. Ale já si myslím, že ten pokus je potřeba podniknout už proto jen, že ta vůle to udělat se objevila ve třech velmi významných orgánech politické scény. V roce 2008 celá horní komora, nikoliv nějaká komise, přijala usnesení, kde podezírá KSČM z toho, že porušuje ústavu. Čili horní komora. Nedávno po tom slavném projevu Grebeníčka a Semelové se ozvali poslanci. A teď …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Protože to už bylo příliš, ano.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
To už bylo příliš. A teď najednou jednomyslně všichni ministři naší vlády odmítli tu analýzu ministerstva vnitra.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Vy jste ji četl, pane Štětino?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já jsem ji četl tu analýzu.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Řekněte nám o ní, jaké má tedy nedostatky, protože patrně není dobrá, jinak by ji neodmítli.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já vám to hnedka řeknu. Jenom bych chtěl doplnit, že prostě když o to usiluje vláda, velká skupina poslanců Poslanecké sněmovny a horní komora parlamentu, tak jaksi už to má jistou sílu a k tomu budou nějaké důvody. Vláda, a to byl ještě ministr vnitra John, zadal tomu příslušnému Abteilungu na ministerstvu vnitra úkol, aby vypracovali analýzu, jaký by to mělo úspěch, kdyby se to podalo. Já předesílám, že když tento útvar za pomoci advokáta Sokola vypracovávali správní žalobu na Dělnickou stranu, tak si nikdo nenechal vypracovat nějakou analýzu. Ti do toho šli rovnou ta vláda, rovnejma nohama i s tím riskem, že to ta vláda prohraje. A najednou u jiné partaje nejdřív opatrnická analýza a potom teda se uvidí, jestli do toho půjdeme. A to vláda odmítla. A vláda řekla jednu velice důležitou věc. Mimo to, že se bude zpracovávat přímo návrh žaloby, tak je tady potřeba, aby tu žalobu zpracoval externista. Že to nebude jenom to oddělení pana magistra Bačkovského, který to zpracovával, ale prostě zkušená advokátní kancelář. Já jsem napsal panu premiérovi dopis minulý týden, kde jsem doporučil, aby vláda angažovala v té věci právní  kancelář, která spolupracovala se Senátem, a to je advokátní kancelář Stanislava Němce. Mimochodem všichni ministři a pan premiér tu správní žalobu, kterou jsme vypracovali, mají k dispozici. Co se týče té analýzy, tak ta analýza má podle mého názoru dvě základní chyby. Ona vychází z precedensu Dělnické strany. Kde šlo úplně o něco jiného. Tam šlo o rozpuštění té strany. Kdežto petit toho návrhu Senátu mluví po pozastavení  činnosti do doby odstranění nedostatků, to je první takový závažný nedostatek. A druhý závažný nedostatek je chybné posouzení článku 5 Ústavy České republiky na kterém je ta naše správní žaloba postavena.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
No, tam je právě zajímavé to pozastavení. Tak, co by to znamenalo? Tak nejde o zrušení, jde o pozastavení. Tak, když se podaří v té době pozastavení napravit situaci, tak Komunistická strana Čech a Moravy pod stejným názvem zase může pokračovat dál. A jak by ten proces podle vás měl vypadat? Té změny. Nepůjde jen o změnu fasády?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Nepůjde o změnu fasády. Já bych teda především jako chtěl říci, co to je ten článek 5. To je velice důležité. Ten článek 5 tam vsunul ještě, když se vytvářela ústava, zesnulý pan profesor Cepl. A on k nám chodil na tu komisi, která to zpracovávala a říkal, chlapci, my jsme tam tenkrát ten článek 5 dali proto, poněvadž jsme věděli, že zase náckové a komunisti budou vystrkovat růžky, abyste měli něco v ruce. Ten článek 5 je ojedinělý v české ústavě a říká v podstatě to, že součástí našeho politického systému mohou být pouze ty strany a hnutí, které odmítají, které odmítají násilí jako prostředek k dosažení svých cílů. A Senát a řada poslanců a pravděpodobně i vláda se domnívá, že KSČM ne zcela jasně a zřetelně ono násilí odmítá.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
No, ona ovšem tvrdí, že odmítá, že už se přerodili, že se už omluvili, omluvili se hned na začátku 90. let, přejmenovali se a jsou demokraticky zvolenou partají s novými lidmi. Pan předseda Filip, jehož dnes ještě uslyšíme, tvrdí, že každý rok vstoupí do KSČM 500, 600 nových osob, které už s tím vývojem předlistopadovým nemají vůbec nic společného. Tak, jak byste argumentoval na tohle to? Tak, oni přece nevyzývají k ozbrojenému převzetí moci. A že někde existuje jistý dokument jako Komunistický manifest a podobně, oni to považují v podstatě za historické haraburdí.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
V tom petitu té správní žaloby jsou ty nedostatky formulovány jasně. A to je sám název „komunistická“, respektive to adjektivum v tom názvu. Já si myslím, že z mnoha sjezdových dokumentů, 6., 7. sjezdu KSČM, mezinárodních konferencí, všech výroků nejvyšších představitelů KSČM vyplývá, že komunismus, který nesou ve své štítě, není komunismus Platonovský nebo komunismus židovských kibuců, anebo komunismus křesťanský. Ale je to právě onen marxisticko-leninský komunismus, který se právě vyznačuje vůči ostatním komunismům použitím násilí. A není pravda, že Komunistický manifest je nějaké haraburdí. To je základní …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Někteří komunisté tvrdí, že už je to překonaný spisek.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Když u soudu řeknou komunisté, my odsuzujeme komunistický manifest a jasně prohlásí, my se distancujeme od komunistického manifestu, který využívá, vyzývá k násilí, tam je ta poslední věta, je zcela jasná: svých cílů můžete dosáhnout jenom tím, když použijete násilí. Když to řeknou, možná, že splní jeden z těch požadavků. Ale to musí rozhodnout soud.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Na druhé straně ovšem další argument. Tak, podařilo se, a vy to považujete za velký úspěch, já ostatně taky, že byla rozpuštěna Dělnická strana. Ovšem ta se přejmenovala a jede dál krajem podél Bílých skal, stále pořádá nejrůznější akce neonacistického, extremistického ražení. Vidíme stále stejné tváře. Tak, bylo by to s komunisty asi stejné, ne?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Vy, paní Šmídová, používáte jeden velmi významný argument, který se používá obecně. Vy mluvíte o politických konsekvencích rozhodnutí soudu. Já si myslím, že ty politické konsekvence nemohou být nadřazeny snaze proto, aby se dodržovala ústava. Samozřejmě politologové to můžou oceňovat. Musí to ty politické strany brát v úvahu. Ale když máme ústavu, která je porušována nebo je tady to podezření, velmi pregnantní, tak nechť rozhodne soud, jak to, taky od toho ty soudy máme a od toho to máme v ústavě napsáno.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A Studio STOP na vlnách Českého rozhlasu 6 stále debatuje se senátorem JaromíremŠtětinou. Ovšem teď dostane slovo předseda KSČM Vojtěch Filip, který na vývoj, o němž tady hovoříme, reagoval velmi svérázně.

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
Očekával jsem, že vláda spíše bude postupovat tím způsobem, jako postupuje delší dobu. To znamená, že si to nechá jako otevřenou kartu, kdy když půjde do tuhého a lidé budou nespokojeni, tak zařadí náhradní téma, a to je pokus o vyřazení jedné opoziční strany, a to KSČM, která je trvalou součástí české politické scény od roku 1990. Pokud se ovšem rozhodli, že přes to, co experti doporučili, přesto uložila ministru vnitra, aby připravil návrh na zrušení, respektive pozastavení činnosti KSČM, tak je evidentní, že si neváží té expertní práce, že si chtějí udělat ostudu v zahraničí a v každém případě jejich motivem může být buď hloupost nebo strach.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Tolik předseda KSČM Vojtěch Filip a slovo má Jaromír Štětina.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
No, to je takové klišé, které používá pan předseda Filip, že to vytahuje pravicová vláda, když je v ouzkých.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A je v ouzkých?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já si myslím, že není v ouzkých, já si myslím, že pravicová vláda velmi statečně prosazuje reformy přes všecky ty protiútoky, které tady proti ní jsou. Jestli se ta vláda pochlapí a skutečně to udělá, tak si myslím, že to bude pro tuto vládu zcela určitě velký červený puntík v její, v její historii. Já si myslím, že pan předseda Filip by si měl uvědomit, že ty konsekvence, které tady z toho vyplývají, jsou pro to porušení ústavy méně důležité než to, co v ústavě je napsáno.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Takže odmítáte zcela argumenty vedení KSČM? Oni pořád tvrdí, že jsou demokraticky zvolenou stranou a sami dobře víme, že na kontě mají vždycky 10 až 12 procent voličských hlasů. A podle některých průzkumů veřejného mínění dokonce v poslední době posilují.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já si myslím, že v českém právním řádu není žádný paragraf, který by pardonoval někoho, kdo porušuje zákon jenom proto, že je větší než ostatní. Není tam například paragraf, že všichni vrazi, kteří mají více než 2 metry, dostanou pardon a nepůjdou do basy. Není tam ani napsáno, že by nemohla být proskribována politická strana, která je v parlamentě. Mimochodem, co se týče demokratičnosti takového soudního posuzování, žádný z poslanců, žádný ze zastupitelů, starostů nebo senátorů KSČM v případě toho soudního výroku o pozastavení nebo rozpuštění by nepřestal vykonával svůj mandát. Oni jsou zvoleni v demokratických volbách. A mimochodem za mnou přichází celá řada poslanců KSČM a dokonce i někteří z našich senátorů

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Jmenujte, prosím.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Nebudu jmenovat. Máme tam jenom dva. Říkají, jak to s náma bude? Když ta strana bude rozpuštěna nebo pozastavena.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Ona by měla být, jaký je rozdíl tedy mezi pozastavením a rozpuštěním?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Rozpuštění je přestane ta strana existovat a musí v každém případě nějakým způsobem se registrovat úplně znova.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Pod jiným jménem.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Pod jiným jménem. A při tom pozastavení, když, jelikož žádáme změnu názvu, je to, je to podobné. V každém případě …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Je tam nicméně právnický rozdíl přece.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ten právnický rozdíl není nijak, nijak v tom zákoně o politických stranách ustanoven. To pozastavení je samozřejmě mírnější a používá se v takových případech, kdy dochází k administrativním nedostatkům, nezaplatí, neudělají vyúčtování a tak dále. V každém případě ale, když už o těch politických konsekvencích mluvíme, tak ten hlavní následek toho pozastavení ten je v tom, že ta komunistická strana přijde o ten svůj reklamní slogan, o ten veliký billboard, který má. A myslím si, že to nedávno řekl, myslím, komentátor Petr Dudek velmi výstižně. Znamenalo by to marginalizaci komunistické strany. I když bude pozastavena, bude potom pod jiným jménem fungovat, tak dřív nebo později vypadne z politické scény, poněvadž přijdou o ten obrovský symbol, který táhne.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
No, nicméně současný vývoj může také být jiný. Že by komunisté byli obětními beránky a jaksi by měli nový argumentační arzenál, anebo, a domníváte se, že to by jim příliš nepomohlo, že v populaci už není úrodná půda na to, aby oni vstali z popela, vstali noví bojovníci?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ano, toto nebezpečí existuje. Podívejte se, já jsem v podstatě ve svým antikomunismu byl už dvakrát poražen. A to bylo v době Pražského jara, kdy jsme dostali na frak. A v 70. letech, kdy teda estébáci rozkulačili takovou tu skupinu KPSP, pro kterou jsem pracoval. To byly dvě velké porážky. A já jsem připraven snést i tu porážku třetí. Ta porážka by samozřejmě byla velmi silná, poněvadž já bych nesl jistý díl zodpovědnosti, že ta komunistická strana výrokem soudu bude už úplně legalizovaná, a přesto si myslím, že je potřeba to dělat, když mám pocit, který je skoro jistý, že nedodržují ústavu, tak je potřeba udělat všechno pro to, aby ústava byla dodržena.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Vy ty české komunisty znáte lépe než my, protože to znáte zevnitř. Sám říkáte, že na konzultace k vám chodí i nejmenovaní reprezentanti KSČM. To přece nejsou žádní revolucionáři, když je tak sledujeme, tak se někdy domníváme, že jim jde spíš o ta křesla a o tu moc a že jenom číhají za bukem, jaké v této chvíli udělá třeba chyby pravicová vláda a v příštích volbách zvítězí levice a ony se zase na té levicové vlně úspěchu svezou a mohou být velmi vítanou nevěstou pro předpokládané vítěze tedy ČSSD.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ano. To nebezpečí tady existuje. Ale to nebezpečí bude existovat vždycky. A to neznamená, že prostě před tím nebezpečím je potřeba cuknout. To by právě byla hodnota rozhodnutí vlády, kdyby tu žalobu podala.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A když už jsme u těch politických mantinelů, já se domnívám, že v pravicových stranách, a teď mám na mysli hlavně tu největší, taky není příliš ochota k tomu jaksi se zbavit právním způsobem KSČM. Nakonec komunisté často hlasovali například s ODS při různých příležitostech a stali se takovou stálicí, pohodlnou stálicí české politické scény, která je v podstatě salon fähig.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
A, no, tak při volbě prezidenta se to samozřejmě ukázalo …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Na to právě narážím.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Znovu opakuji, že než politické konsekvence, je důležitá čistota, čistota ústavy. Máte pravdu, že například celá řada ODS u nás v Senátu, dokonce i někteří členové té naší komise, která vypracovávala ten návrh správní žaloby, jsou nyní proti tomu, aby se proti komunistům něco dělalo, protože …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A jak argumentují?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Oni argumentují právě tou politickou konsekvencí. Oni argumentují tím, my to potom jako budeme mít těžký. Oni nadřazují vlastně ten stranický zájem, tu eventuelní porážku ve volbách tomu, co by měl každý zákonodárce dělat. Dbát o ústavu.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Ještě aby mi to bylo úplně jasné. Tak, hovořili jsme o tom, že pozastavení je něco jiného než zrušení. Opět se odvolávám na vaše slova, že za vámi chodí tedy ti poslanci, senátoři, kteří by mohli být dotčeni, tak jak by to s tou současnou reprezentací v tom procesu pozastavení bylo? Ti by normálně fungovali dále, tak pak si člověk říká, proč to martyrium? Samozřejmě odpovíte mi slovy, že ústava musí platit. Ale bohužel ono to tak často nebývá. Tak nakonec se to zdá jako zcela zbytečný krok. Vlk se nažere a koza zůstane celá.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Není tomu tak. Tady je jeden velmi vážný a důležitý aspekt. To, že komunistická strana existuje, navzdory tomu těžkému podezření, vytváří stav právního nihilismu v této zemi. Ten právní nihilismus vidím v tom, že když vidí lidi o tom, že se nedodržuje ani základní zákon země, no, tak potom nedodržují ani ty ostatní. My jsme začali stavět dům na bažině. Ten se nám kácí. Já si myslím, že je potřeba tu bažinu nejdřív vysušit a ten barák postavit znova a odstranit ty příčiny korupce, toho podvádění, loupežení …

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Ale za to samozřejmě nemůže jenom KSČM. Tam jdou všichni rukou společnou a nerozdílnou.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Samozřejmě. To jistě. Samozřejmě. Ale ten původ toho vyplývá z toho, jsme se nevypořádali definitivně s komunistickou minulostí.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Ale vy o tom mluvíte velmi dramaticky. A tak na závěr se chci zeptat, jestli věříte tomu, že tedy bude vypracována relevantní analýza, která bude potom právně akceptovatelná a že skutečně dojde k pozastavení KSČM?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Kdybych tomu nevěřil, tak se do toho nebudu pouštět. Jsem připraven na vítězství i na porážku.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A jste sám, nebo máte cenné spojence? A je vás víc, kteří za tou záležitostí jdou tak dlouhodobě a energicky?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Kdysi, asi před 5 roky vznikla petice Zrušme komunisty. Tu podepsalo skoro 100 tisíc lidí a podepsali to představitelé, velmi významní představitelé českých intelektuálních elit. Neuvěřitelné množství, stovky významných přemýšlejících lidí, kteří rozumí tomu, v čem žijou. A kam se poděli, nevím.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Třeba je nutné je opět vyburcovat.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já se snažím, ale zřejmě se to nějakým způsobem se to nedaří, ta všeobecná tendence k tomu etablovat tu komunistickou stranu a říci, vždyť je to normální, se objevuje čím dál víc.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
No, navíc se, pane Štětino, říká, že podívejte se, díky za české krotké komunisty, když vidíme komunistickou mládež v řeckých ulicích, jak zapaluje auta, rozbíjí výkladní skříně, protestuje proti protikrizové politice vlastní vlády opravdu krvavě, tak my můžeme být nakonec docela rádi za ty naše krotké komunisty, ne?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Tak, já za ně rád nejsem samozřejmě. Že jsou krotčí, to je pravda, ale není nikde psáno, že to bude tak vždy. Ta komunistická strana není spolek gerontů, jak se říká. Sama jste říkala, kolik lidí tam znova a znova vstupuje.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Navíc je to sdružení komunistické mládeže, nebo Svaz komunistické mládeže, ten se skutečně odvolává na ozbrojený boj a válečná hesla se tam objevují velmi frekventovaně.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Nezapomeňte ovšem, že Svaz mladých komsomolců je finančně, politicky a hmotně podporován právě tím barákem v ulici Politických vězňů, kde leží ústřední výbor.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A máte na to, pane Štětino, důkazy?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Samozřejmě, že, vždyť to přeci sami prohlašovali na některých sjezdech komunisté, my podporujeme naši komunistickou omladinu. Kdo myslíte, že financuje ten jejich plátek, jak se to jmenuje, myslím, Mladá garda se to jmenuje, těch mladých komunistů. Oni jsou a oni jsou skutečně nebezpeční. Oni zatím nepoužívají násilí, ale neodmítají ho. Neodmítají ho, čímž porušují článek 5 Ústavy České republiky.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A na úplný závěr, hovořili jsme tedy o dvou  záležitostech, a to je zákon o protikomunistickém odboji a snaha pozastavit činnost KSČM. Domníváte se, že to, co jste označil za přelomové, tedy přijetí onoho zákona o protikomunistickém odboji, vlastně může pomoci i v tom úsilí po pozastavení KSČM, že se skutečně ukázalo, že tady je tedy jednotná politická reprezentace, která se konečně snaží opravdu odškodnit ty pravé hrdiny a že to bude mít tedy nějaký ohlas i na té levé straně politického spektra? Že ti komunisté, když to přeženu, si řeknou, ale oni to můžou myslet opravdu vážně?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já velice oceňuju to, co udělala sociální demokracie při tom hlasování. O tom zákonu, oněch 14 statečných sociálních demokratů u nás v Senátu si opravdu zaslouží, aby člověk smeknul, smeknul klobouk. Neboť sociální demokracie konečně by měla bejt ona síla, která se bude nejdříve dekomunizovat a bude se snažit zbavit se toho odéru, že je to strana kryptokomunistická.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Říká host dnešního Interview Studia STOP senátor Jaromír Štětina. Tak děkujeme za vaše informace, názory, argumenty a zase někdy, až třeba se někde něco pozastaví nebo zakáže, tak na shledanou.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Na shledanou. A děkuju za pozvání.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Techniku měla na starosti Helena Málková a od mikrofonu se loučí Jana Šmídová. Na slyšenou.

Rychlý exportRychlý tiskPřidat do exportu
Zpět