Jaromír Štětina členem senátní komise pro Bělorusko

Nová senátní komise, která má podpořit běloruskou demokratickou opozici vůči autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, je kompletní. Povede ji Vlastimil Sehnal z ODS, který byl jediným kandidátem na tuto funkci. Komise bude mít za úkol sledovat dodržování lidských práv v Bělorusku a vyhledávání a evidování občanů této země, kteří jsou z politických důvodů vězněni nebo jinak perzekvováni.

V sedmičlenné komisi mají místo všechny senátorské frakce, přičemž ODS má jako nejsilnější klub tři členy a ostatní frakce po jednom zástupci. KDU-ČSL bude v komisi reprezentovat místopředseda Senátu Petr Pithart, ČSSD odborářský předák Milan Štěch, Klub otevřené demokracie Jaromír Štětina a klub SNK Jitka Seitlová.

Zástupci běloruské opozice mají dlouhodobě v Česku, a to nejen v Senátu, dveře otevřené. Loni tu byl opoziční prezidentský kandidát Aljaksandar Milinkevič, jehož stoupenci nesouhlasí s nedemokratickým způsobem znovuzvolení Lukašenka. Tvrdé zásahy jeho režimu vůči demonstrantům a jejich zatýkání odsoudily i mezinárodní orgány a organizace.