Asociační dohoda EU a Moldavska přichází v situaci, kdy Putinovské Rusko dramaticky zvyšuje svou vojenskou přítomnost v okupovaném Podněstří.
Evropský parlament dnes schválil asociační dohodu EU a Moldavska, které se tak po Ukrajině stává druhou postsovětskou zemí, s níž EU uzavírá strategické partnerství. Klíčová část asociační dohody – dohoda o volném obchodu – je prozatímně prováděna již od 1. září jako výraz naléhavé potřeby podpořit Moldavsko.
„Moldavsko se nachází ve složité situaci, která vyžaduje evropskou pomoc. Čelí bezprostřední hrozbě ze strany Ruska, které v poslední době zvýšilo svou vojenskou přítomnost v okupované části země z 1 tisíce vojáků na 5 tisíc a stupňuje svoji agresivní politiku i zavedením zákazu dovozu některých výrobků z Moldavska. Evidentní ruskou snahu zmařit proces přidružování východních sousedů EU považuji za součást širšího záměru destabilizovat celou oblast východní Evropy a následně dosáhnout narýsování nových geopolitických i geografických hranic na evropském kontinentě. I proto je dnešní hlasování začleňující Moldavsko do Evropy tak klíčové“, uvádí k dnešnímu hlasování o ratifikaci asociační dohody EU a Moldavska Jaromír Štětina, člen výboru EP pro zahraniční věci.
Hlasování v Evropském parlamentu je symbolickou podporou moldavským demokratům v jejich snaze zabránit vítězství komunistických a protokomunistických sil v Moldavsku v nadcházejících parlamentních volbách, po kterém by hrozilo odvrácení země z evropského směřování a příklon k Rusku.Bezprostředně po hlasování Štětina odlétá do Moldavska na pracovní cestu jako člen delegace Evropské lidové strany. Během svého pobytu se setká s prezidentem země Nicolaem Timoftim a s premiérem Iuriem Leancou.