Jaromír Štětina

spisovatel a publicista

anketa před knihovnou

* Vzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?

Ondřej Sekora: Slabikář Ferdy Mravence. Dokonce si pamatuju, jak Ferda učil písmeno R: Ríša roztrhl si svetr, má tam díru jako metr. Písmeno P: Pepík pořád pletl Popokatepetl.

* Co jste četl naposledy?

Anna Politkovskaja. Ruský deník. Anička byla moje kamarádka. Neústupná a pravdivá. Teď je to právě rok, co ji kvůli těmto vlastnostem zabili. Byla k Vladimíru Vladimíroviči nekompromisní. Je to kniha o dnešním Rusku. Mimoto teď čtu Přísahu od Hasana Bajeva. Z angličtiny přeložila Petruška Šustrová. Pravdivá kniha o Čečensku.

* Jak často si kupujete knížky – a kolik jich přibližně koupíte za rok?

Rád chodím do knihkupectví. Odcházím z nich s pocitem, zda má vůbec ještě smysl knížky psát, když už je vše napsáno. Kupuji tak 20-30 knih ročně. Půjčuji si v knihovnách.

* Jakou knihu jste si koupil naposledy?

Včera jsem si koupil malou knížečku Extremismus od Štefana Danicse. Je to krátký rozbor a popis pravicových a levicových extremistických hnutí u nás. Potřebuju tu knížku v práci.

* Jakému typu četby dáváte přednost?

Přednost má dobrá beletrie, ale je na ni málo času. Tak sázím spíš na povídky než na dlouhé romány.

* Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?

Mám jednu knihu, kterou čtu celý život. Vždy nějaký kousek z ní. Je to Chrám i tvrz od Pavla Eisnera. Není krásnější knihy o češtině. Kniha navždycky je pro mne Bible, Korán, občas Jaroslav Seifert a Lev Tolstoj.

* Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?

Jsou krásné. Příjemné do ruky. Na rozdíl od webu zaměstnávají hmat. Příjemné pro oko. Voní. Nejde bez nich žít.

* A vaše tři nejoblíbenější knihy?

Záludná otázka. Nechci na ni odpovídat, protože bych mnoha dalším knihám ublížil.

***

»Není krásnější knihy o češtině, než je Chrám i tvrz od Pavla Eisnera…«

Jaromír Štětina (*1943) Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a geologii na PF UK v Praze. Dnes už třetím rokem pracuje jako senátor Senátu Parlamentu ČR. V poslední době vydal tři beletristické knihy: povídkové sbírky Vykradači hrobů a Století zázraků a román Bastardi. Právě pracuje na beletristickém cestopise S Matyldou v Afghánistánu, který je jakýmsi volným pokračováním jeho legendární knížky S Matyldou po Indu po třiceti letech. V afghánských vzpomínkách se prolínají fakta s několika žánrovými beletristickými vstupy. Základní dějovou nití knihy je několikasetkilometrová plavba napříč afghánským Hindúkušem, kterou podnikl se svými přáteli vloni po řece Band-e-amír.

Foto autor| snímek HN – Jan Šilpoch